Zemřel zakládající člen Janáčkova kvarteta. Jiřímu Kratochvílovi bylo 95 let

Jiří Kratochvíl Janáčkovo kvarteto úmrtí
Významná osobnost komorní hudby Jiří Kratochvíl v prosinci oslavil 95 let. Na fotce mu gratulují současní i bývalí členové kvarteta.

V pátek 3. ledna zemřel zakládající člen Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl, bylo mu 95 let. V kvartetu působil mezi lety 1947–1989. Učil také na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně, účinkoval jako violista sólově i v orchestrech. Informaci o úmrtí významné osobnosti komorní hudby zveřejnilo Janáčkovo kvarteto.

Jeden ze zakladatelů nejslavnějšího moravského kvarteta

Kratochvíl se narodil v roce 1924 v Ivančicích. Na brněnské konzervatoři studoval obor housle, JAMU absolvoval již jako violista. Kromě působení v Janáčkově kvartetu byl Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a sólovým violistou, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o prezentaci soudobé hudby.

Poslední narozeniny slavil loni v prosinci. V aule JAMU na jeho počest zahrálo Janáčkovo kvarteto v současném složení. Prvními Kratochvílovými kolegy v kvartetu byli Jiří Trávníček, Miroslav Matyáš a Karel Krafka. Matyáše v roce 1952 vystřídal Adolf Sýkora, který končil s činností až v roce 1993.

Janáčkovo kvarteto vzniklo v roce 1947 z iniciativy studentů brněnské konzervatoře. Bylo pojmenováno po nejslavnějším moravském skladateli Leoši Janáčkovi. Oficiálně jeho jméno mohli používat až od roku 1949, kdy prokázali svou hráčskou dovednost. Zakládající sestavu tvořili Jiří Trávníček (1. housle), Miroslav Matyáš (2. housle), Jiří Kratochvíl (viola) a Karel Krafka (violoncello). Kvarteto si záhy vydobylo veliký věhlas doma i na světových pódiích. Jeho výrazným znakem je hra zpaměti. Janáčkovo kvarteto v současnosti tvoří Miloš Vacek (1. housle), Richard Kružík (2. housle), Jan Řezníček (viola) a Břetislav Vybíral (violoncello).

Zdroj: ČTK, foto: Janáčkovo kvarteto

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*