Zemřela herečka Libuše Šafránková, rodačku z Brna proslavila role popelky

Libuše Šafránková v nesmrtelné roli Popelky ve filmové pohádce z roku 1973

Diváky milované herečce bylo 68 let, dlouhodobě bojovala s plicní chorobou. O jejím úmrtí informoval syn Josef Abrhám. Libuše Šafránková zazářila v celé řadě filmů, nesmrtelnost jí zajistila role Popelky v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Libuše Šafránková se v minulosti potýkala s rakovinou plic. Před rokem dokonce odstoupila z natáčení připravované pohádky Mamánek, kde měla hrát královnu.

„Vždycky se jí říkalo Libuška, nikdy Libuše, protože to byla tak milá holka, že se to prostě jinak říct nedalo. Libuška byla neskutečně nadaná herečka, můžete na ni vzpomínat tak, že vás dojala, nebo že vás rozesmála, protože ona dokonale plnila oba tyto úkoly,“ reagoval na smutnou událost podle serveru Seznam Zprávy její herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák.

Herečka dosáhla největší popularity díky ztvárnění role Popelky v pohádce Tři oříšky pro Popelku z roku 1973. Film tehdy zaznamenal úspěch nejen v Československu, ale i v mnoha dalších zemích světa, kde stejně jako u nás patří k tradičnímu vánočnímu programu.

Libuše Šafránková se svým manželem a častým hereckým partnerem Josefem Abrhámem ve snímku Svatební cesta do Jiljí

Princeznu si zahrála v řadě dalších pohádek, například tu z Diamantových skal (Třetí Princ) nebo Večernici (Princ a Večernice). Rejstřík hereckých výkonů Libuše Šafránkové je však mnohem širší – od půvabných mladic až po starostlivé maminky. Na filmovém plátně se objevila i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja. Celkem obsadila přes sto padesát rolí.

Rodačka z Brna prožila dětství a dospívání v nedalekých Šlapanicích, herectví absolvovala na brněnské konzervatoři. Později se přesunula do Prahy. Angažmá získala v Divadle za branou, Činoherním klubu i v Národním divadle. Jejím manželem byl další slavný herec Josef Abrhám.

Autor: pjk, foto: filmový archiv

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*