Zetor nabírá nové zaměstnance, před rokem propouštěl

Zetor Brno traktor
Zetor – přední moravský výrobce traktorů

Rok poté, co brněnský Zetor zahájil propouštění 145 lidí, tedy asi pětiny tehdejších zaměstnanců, nabírá přední moravský výrobce traktorů nové lidi. Informaci uvedli výkonný ředitel společnosti Marian Lipovský a odborový předák Alois Kazelle.

Provoz jede na plno, podnik hlásí volná pracovní místa

“Montážní linka je plně v provozu a běží dle výrobního plánu. Počet kusů za určité období se liší právě dle výrobního plánu. Přibližně se bavíme o několika desítkách traktorů za týden,” uvedl Lipovský.

V prosinci 2018 původně podnik oznámil propouštění 260 zaměstnanců, nakonec jich do března 2019 propustil jen 145 a už v průběhu roku začal s nábory. Letos plánuje firma přijmout několik desítek nových zaměstnanců.

Nábor nových zaměstnanců se komplikuje

Právě nábor lidí ale v současné době není snadný. Na trhu práce je k dispozici nejméně uchazečů od poloviny 90. let. “Nese to s sebou samozřejmě i určitou komplikaci ve výrobě, protože zatímco loni odešli zkušení lidé, teď nabíráme lidi zvenčí, které je zapotřebí zaučit. Nějakou dobu trvá, než je možné postavit je k montáži samotné,” řekl odborový předák Kazelle.

Odboráři vyjednali zvýšení mezd, může to být motivace

Odbory už mají za sebou i vyjednávání o kolektivní smlouvě na letošní rok. Kromě zaručeného dvouprocentního zvýšení mezd vyjednali odboráři pro dělníky plošné zvýšení platu o 1000 korun a zvýšení o 500 korun pro techniky.

“Snad i to by mohlo být pro některé lidi motivační, aby do Zetoru přišli pracovat,” dodal Kazelle. Výroba traktorů v Brně se podle něj za poslední dekádu hodně proměnila. Zetor například vyrábí pouze část motorů pro traktory, část motorů ale nakupuje zvenčí.

Zetor nabral nový dech, zaměří se také na trh rozvojových zemí

Marian Lipovský uvedl, že v letošním roce bude Zetor nadále rozšiřovat a zlepšovat služby na stávajících trzích, kde hrají primární roli Česká republika, Slovensko a Polsko. K dalším důležitým evropským trhům pak patří Litva, Ukrajina, Slovinsko, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a další. Mimo evropské trhy se chce Zetor zaměřit na trhy jihovýchodní a východní Asie, Afriky, Jižní Ameriky anebo na Rusko.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Zetor byl v roce 2018 ve ztrátě 149 milionů korun, výroba traktorů klesla o 685 kusů na 2080 kusů, pro rok 2019 bylo v plánu vyrobit jen 1500 nových strojů.

Zdroj: ČTK, foto: zetormorava.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*