Zlín má být rodinným městem s více jak sto tisíci obyvateli. Připravuje strategii rozvoje do roku 2030

Zlín
Noční zlín

Zlín pracuje na strategii svého rozvoje do roku 2030 s výhledem do roku 2035. Cílem je, aby byl Zlín rodinným městem, které bude stavět na svých silných stránkách, řekl dnes novinářům primátor Jiří Korec. Silnými stránkami Zlína jsou podle něj bezpečnost, životní prostředí či dostupné a kvalitní vzdělání.

Ve Zlíně je podle primátora také řada možností, jak trávit volný čas, je tam divadlo, filharmonie, zoologická zahrada či nabídka různých sportů.

Chceme, aby ve Zlíně zůstávali nebo sem přicházeli produktivní lidé, kteří zde budou zakládat rodiny,” uvedl Korec. Dokument by se měl věnovat také dopravě či územnímu plánování.

Pro tvorbu strategie vznikly pracovní skupiny, hlavní témata a cíle určily závěry takzvané vizionářské pracovní skupiny, kterou tvoří zejména lidé z podnikatelské sféry a která pracuje pod vedením primátora.

Bude Zlín kreativní jako Baťa ?

Původním cílem vizionářské pracovní skupiny bylo nalézt pro Zlín přívlastek ‘jedinečné technologie’, kterou by na základě strategie podporovalo, jak můžeme vidět například u Liberce, který se spojuje s nanotechnologiemi nebo Brnem, které je spojováno zejména s IT technologiemi. Vzhledem k podpoře inovací a kreativních průmyslů a historii města odkazující se na Tomáše Baťu jsem navrhoval například přívlastek ‘Zlín – kreativní jako Baťa’,” uvedl Korec.

Z debat však podle něj vyplynulo, že město má řešit věci, které může ovlivňovat, aby ve Zlíně žilo co nejvíce produktivních lidí. “A podnikatelská sféra se pak postará o to, jak pracovat s lidmi po stránce kariérní. Výstupem a zadáním pro další přípravy strategie je tedy Zlín jako rodinné město,” uvedl Korec.

zlin
Univerzitní knihovna a kongresové centrum projektované Evou Jiřičnou. Foto: twenty20

Více jak 100 000 obyvatel

Jedním z hlavních cílů pracovní skupiny Územní plánování a urbanismus je „Změna územního plánu s důrazem na hlavní témata s cílem zvýšení počtu obyvatel na cca 100 tis. a vytvoření zázemí jak pro občany, tak pro podnikatele. Cílový počet obyvatel se bude odvíjet od potřeby zachování současných výhod města, kterými jsou kvalitní životní prostředí, bezpečnost, dostupnost zeleně aj. volnočasových aktivit.”

Uskutečnilo se již výběrové řízení na zhotovitele strategie, přišlo 11 nabídek, které se nyní vyhodnocují. Vítěz bude znám na konci února.

Přečtěte si  Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně chce vzbudit zájem žáků a studentů o technické obory

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: zlin.eu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*