Zlín postupně zrekonstruuje zámek. Bude z něj multifunkční zařízení

Zlín zámek
Zlínský zámek

Budovu zámku čekají změny, plánuje se postupná rekonstrukce. Budoucnu by se měl stát multifunkčním zařízením, kde by své místo nalezlo několik institucí.

Zámek v budoucnu poslouží mnoha institucím

Město plánuje postupnou rekonstrukci zlínského zámku, jejímž cílem je, aby se objekt stal multifunkčním zařízením, kde by své místo nalezlo hned několik institucí. Do úvahy přichází umístění infocentra, Živého Zlína, Kanceláře architekta města, odehrávat by se zde mohly i kulturní akce. Důležitou roli při výběru umístěných institucí bude hrát smysluplnost a využitelnost. Rekonstrukce by se pak měla rozdělit do realizačních fází.

„Naším cílem je přilákání dalších návštěvníků do prostoru zámku. Postupnou rekonstrukcí chceme zámek posunout do podoby, kterou žádají občané i odborná veřejnost,“ řekl primátor Jiří Korec.

Na konci února se upraví nájemní smlouva s organizací, která se dosud starala o provoz zámku, město tak převezme větší část pronajímaných prostor zpět do správy. Radnice se společností jednala, proběhlo jednání i se samotnými nájemci. „V rámci jednání jsme se dohodli na postupu. Vymezili jsme si prostory, které bude organizace využívat a jaká část bude přímo využívána a spravována městem,“ doplnil náměstek primátora Pavel Brada.

Plánuje se postupná rekonstrukce

Rada města Zlína již dříve schválila výměnu oken, která je plánována na druhou polovinu letošního roku. Náklady na výměnu oken jsou odhadovány na 30 milionů korun, ta by měla odstartovat přidělením dotace. „Důležitým faktorem spuštění rekonstrukce oken bude přidělení dotace, která by mohla být ve výši až 50 % celkových nákladů. Pokud dotaci nezískáme, budeme muset výměnu oken zvážit. Pevně však věříme, že dotaci získáme,“ vysvětlil Jiří Korec.

Město plánuje jít cestou postupné rekonstrukce. Již dříve byly vyhotoveny tři architektonické dokumenty, které jsou podle odborníků v téměř 90 procentech shodné. Vedení města jedná s architektem Pavlem Míčkem, který vypracoval jednu ze studií revitalizace zámku. „Pavel Míček je autor studie kompletní přestavby zámku, má výborné znalosti a informace ohledně budovy zámku. Je pro nás tedy první volbou pro realizaci postupné rekonstrukce. V případě, že se nedohodneme, budeme oslovovat jiné architekty. V rámci rekonstrukce chceme vyměnit například topení, elektrické rozvody, opravy stěn, fasád i statické zajištění stropů,“ komentuje Pavel Brada.

Přečtěte si  Horácká multifunkční aréna patří podle odborníků na architekturu a design mezi nejočekávanější stavby

Náklady na postupnou rekonstrukci by se mohly vyšplhat až na částku 90 milionů korun. Rekonstrukce by zajistila nutné opravy pro fungování objektu zámku. Nejednalo by se však o generální rekonstrukci, ta by byla dražší a časově náročnější.

Zdroj a foto: město Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*