Zlínská univerzita slaví 20 let. Nese jméno Tomáše Bati

První inaugurace na půdě Univerzity Tomáše Bati v roce 2001

Dvacet let od svého založení si připomíná Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Název získala díky souhlasu potomka slavného obuvníka. Z důvodu koronavirové pandemie bude univerzita vzpomínat převážně v on-line prostředí.

„Bohužel jsme museli od plánovaných akcí upustit, ale přesto pevně věříme, že se budeme moci setkat na podzim u příležitosti slavnostního otevření nově zrekonstruované auly,“ uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Univerzita vznikla vydělením z moravské techniky

Univerzita Tomáše Bati (UTB) vznikla k 1. lednu 2001 vyčleněním Fakulty technologické, Fakulty managementu a ekonomiky a Kolejí a menz z brněnského Vysokého učení technického. Zákon o jejím zřízení podepsal tehdejší prezident Václav Havel v listopadu roku 2000. Na počátku měla dvě fakulty – Fakultu technologickou a Fakultu managementu a ekonomiky. Fakulta technologická byla založena už v roce 1969 jako součást moravské techniky. Fakulty managementu a ekonomiky byla založena v roce 1995. Slavnostní inaugurace univerzity a jejího prvního, zakládajícího rektora Petra Sáhy, se konala 16. května 2001.

„První oficiální požadavek na vznik univerzity ve Zlíně byl vznesen při představování volebního programu kandidáta na děkana tehdejší Fakulty technologické Petra Sáhy. Akademický senát fakulty technologické zvolil Petra Sáhu do druhého volebního období a touto volbou potvrdil jeho záměr začít budovat univerzitu ve Zlíně. V té době tady studovalo téměř 800 studentů,“ popisuje první kroky ke vzniku univerzity kancléřka UTB Andrea Kadlčíková.

„Samotný vznik univerzity nebyl vůbec jednoduchý, byl to mnohastupňový proces schvalování na různých úrovních. Proběhly desítky jednání, při kterých bylo potřebné prokazovat, že Zlín univerzitu potřebuje a také, že má dostatečný potenciál, který jí v budoucnu zajistí mezinárodní prestiž,“ vzpomněl Petr Sáha, který stál u zrodu zlínské univerzity.

S názvem souhlasil potomek Bati

„Zpočátku se uvažovalo o názvech jako například Valašská nebo Zlínská univerzita. Nakonec jsem ale zavolal Tomáši Baťovi jr. do Kanady a požádal ho o souhlas pojmenovat univerzitu po jeho otci. Byl velmi potěšen a ihned souhlasil,“ doplnil Sáha.

Tomáš Baťa junior, syn zakladatele obuvnického impéria, byl poté prvním a dlouholetým předsedou Správní rady UTB a pomáhal vedení univerzity navazovat kontakty v zahraniční.

Dnes má Univerzita Tomáše Bati šest fakult. Počet studentů se za dvacet let téměř ztrojnásobil. V době vzniku měla přibližně 3 500 studentů, dnes jich má skoro deset tisíc. UTB je také jedním z největších zaměstnavatelů v blízké oblasti, pracuje zde přibližně tisíc zaměstnanců.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

„Za pomyslnou výkladní skříň Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně považuji bezesporu naše výzkumná centra, tedy Centrum polymerních systémů a Centrum bezpečnostních, informačních a pokročilých technologií. Ta jsou pro  univerzitu nesmírně důležitá zejména kvůli dalšímu rozvoji vědy a tolik potřebnému propojení výzkumu s praxí. Jsou důkazem toho, že i ve Zlíně se dá dělat věda na světové úrovni,“ uvedl současný rektor Vladimír Sedlařík.

V průběhu 20 let univerzita zrekonstruovala nebo postavila několik objektů či areálů a zajistila tak infrastrukturu pro výuku i výzkum. Celkem na to vynaložila bezmála tři miliardy korun. Stovky milionů korun byly věnovány také na excelentní technologické vybavení. Významným finančním zdrojem byly prostředky, které UTB získala v soutěži o projekty z Evropských fondů.

Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*