Zlínská zoo hlásí návštěvnický rekord, branami prošlo téměř 800 tisíc návštěvníků. Úspěšný rok zakončilo narození tapíra

Nejlepší rok ve více než sedmdesátileté historii zoo! Takto ve zkratce hodnotí ve zínské zoologické zahradě rok 2022. Branami zoo prošlo 798 514 návštěvníků. O neskutečných 115 000 osob tak byl překonán návštěvní rekord z roku 2019. Dařilo se i po chovatelské stránce. Během roku se v Zoo Zlín narodilo 65 savců a vylíhlo 201 ptáků a 54 plazů a obojživelníků. K největším chovatelským úspěchům patřily odchovy vyder obrovských, kotingy tříbarvé nebo marabu menšího. Oslavy závěru roku pak rozzářilo narození mláděte tapíra čabrakového.

Rok 2022 je pro mne a moje kolegy rokem splněných snů. Návštěvnost zoologické zahrady se zastavila těsně pod hranicí 800 000 osob, to je něco naprosto fantastického. Když jsme v polovině října poprvé v historii přivítali 700 000 návštěvníka, považovali jsme to za obrovský úspěch. Finální roční návštěvnost nám však doslova vyrazila dech. Nesmírně si takového zájmu ceníme a děkujeme všem návštěvníkům, že se k nám opakovaně vrací a mají nás rádi. Vnímáme to jako potvrzení, že rozvoj zahrady jde tím správným směrem,“ zhodnotil uplynulý rok ředitel Roman Horský. Jak dále uvedl, mimořádné úspěchy přineslo i chovatelství. „Jako jediní na světě jsme odchovali marabu menšího, vzácného čápa z jihovýchodní Asie. K světově významným odchovům patří tři mláďata jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé. Poprvé v historii zoo jsme rozmnožili pelikány australské, damany skalní nebo největší tury na světě gaury indické. Opakovaně se nám podařilo odchovat vydry obrovské a gibony stříbrné,“ doplnil ředitel Horský.

V rámci expozičního rozvoje jsme v roce 2022 otevřeli Jaguar Trek, největší expozici pro jaguáry v Evropě, a také první etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy. Podařilo se dokončit I. etapu projektu Karibuni, na podzim jsme přestěhovali trojici slonic a slůně do nového chovného zařízení. To patří mezi tři největší zařízení svého druhu na světě. „Rád bych touto cestou poděkoval městu Zlín, zřizovateli zoo, za dlouholetou podporu našich investičních projektů, díky kterým zlínskou zoo neustále rozvíjíme. Moje poděkování za pomoc patří také zástupcům Zlínského kraje, našim sponzorům a všem, kteří Zoo Zlín pomáhají,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Konec roku rozzářilo narození mláděte tapíra

Závěr roku 2022 rozzářil další cenný přírůstek. Sameček tapíra čabrakového se narodil v noci 29. prosince. “Když dnes ráno chovatelé vstoupili do pavilonu, už čile pobíhal kolem samice. Pro Nadiru je to čtvrté mládě. Je skvělá a příkladná matka, odchovala již dvě samičky a jednoho samečka. Věříme proto, že i tento odchov bude probíhat bez problémů. Podle pozorování chovatelů je mládě vitální, aktivní a má se čile k světu“, stojí v prohlášení zahrady.

Nadiru a mládě uvidí návštěvníci v pavilonu slonů, který je otevřený po celou otevírací dobu zoo.

V roce 2023 přibude voliéra afrických ptáků a další novinky

Pro rok 2023 již nyní připravujeme řadu překvapení a novinek. „O prázdninách otevřeme rozlehlou voliéru supů a afrických ptáků, která vzniká v rámci výstavby druhé etapy vzdělávacího a chovného centra pro supy. Pro návštěvníky zde nabídneme i zajímavá představení. V plném proudu je oprava asijské voliéry a expozice medvědů pyskatých, hotovo bude v létě. Dokončíme projektovou dokumentaci II. etapy Karibuni, ve spolupráci s městem Zlínem a Zlínským krajem se budeme snažit zajistit i finanční prostředky pro její postupnou realizaci,“ přiblížil plány zlínské zoo ředitel Roman Horský.

Autor: resp Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*