Zlínská zoo truchlí, lvice Lisa náhle uhynula

Lvice Lisa ze zlínské zoo

Smutná novinka zasáhla zoologickou zahradu ve Zlíně. Na začátku dubna zde náhle uhynula jedenáctiletá lvice Lisa. Zlínská zoo tak nedlouho po sobě přišla o všechny lví samice. Informaci uvedl server Zlin.cz.

Na konci minulého týdne zlínští chovatelé zpozorovali u lvice Lisy drobné zdravotní potíže. Po konzultaci s veterinářem byla lvice uspána, veterinární lékař provedl kamerovým systém vyšetření nosu, nosohltanu, dýchacích cest, jícnu. Odebral také vzorky krve a vzorky pro histologický rozbor.

“Lisa se po narkóze v pořádku probudila, bohužel však druhý den ráno ji chovatelé nalezli v ubikaci mrtvou. Následně provedená pitva a podrobné vyšetření za příčinu úhynu určily volvulus střev,” uvedla vedoucí oddělení marketingu zlínské zoo Romana Mikešová. Při tomto onemocnění dojde rotací k zaškrcení vyživujících cév tenkého střeva, k odumření jeho příslušné části a ke vzniku zánětu.

Jedná se o velmi vážné onemocnění nejasné příčiny, které i u lidí přes okamžitý zásah může skončit úmrtím. Lisa byla ve velmi dobrém stavu, po zdravotní stránce se dlouhodoběji potýkala s epilepsií, na kterou jí byly dle potřeby podávány léky.

Zlínská zoo loni ztratila také lvici Bonu

Samec Abamboo zůstal sám

Pro chovatele nejnavštěvovanější zoo na Moravě je to velmi smutná situace. „Nyní se musíme postarat o samce Abamboo. Chceme, aby měl co nejdříve někoho k sobě. A to i za cenu, že by naši zoo opustil. Kontaktovali jsme koordinátora chovu, budeme společně hledat to nejlepší a nejrychlejší řešení,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

V budoucnosti zoo plánuje přesunout chov lvů do Karibuni. „Ministerstvo životního prostředí připravuje novelizaci podmínek chovu velkých koček, podle které parametry našeho stávajícího výběhu už nebudou vyhovovat. V Karibuni pro lvy chystáme téměř půlhektarový výběh, právě nyní realizujeme projektovou dokumentaci. Tento nový výběh nabídne pětinásobně větší prostor než má současná expozice lvů,“ doplnil Horský.

Lvici Lisu získala zlínská zoo z portugalské Zoo Lisabon v roce 2013 společně s lvicí Bonou. Ta musela být z vážných zdravotních důvodů utracena začátkem října loňského roku.

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Související články

Přečtěte si  Park Rochus v Uherském Hradišti se rozrůstá. Do konce roku zde vznikne nová zóna pro děti a rodiče

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*