Zlínská zoo zachraňuje jeden z neohroženějších druhů ptáků na světě

Volavka císařská

Zlínská zoo již od roku 2017 pomáhá zachránit jeden z nejohroženějších ptačích druhů planety. Volavka císařská je na pokraji vyhubení, poslední informace hovoří pouze o 60 jedincích pozorovaných v Bhútánu, Indii, Číně a Maynmaru. Díky sbírce zoo věnovalo na ochranu tohoto druhu přes čtvrt milionu korun.

Sbírka 4Nature, do které se zapojilo i Zoo Zlín, vynesla dohromady 260 tisíc korun. Vybrané peníze pomohou s vybavením chovného a záchranného centra v Bhútánu, které bylo dokončeno v září 2020. Právě v Bhútánu žije téměř polovina stávající populace volavek císařských.

Zlínská zoologická zahrada v roce 2017 navázala spolupráci s bhútánskou ochranářskou organizací Royal Society for Protection of Nature (RSPN), jejímž vlajkovým projektem je záchrana volavek císařských. Spolupráce spočívala v zaškolování zaměstnanců zmiňované organizace pro práci v nově připravovaném záchranném centru.

V roce 2018 tak ve zlínské zoo absolvoval měsíční stáž Tshewang Lhendup, výzkumný pracovník projektu. V letošním roce Zoo Zlín volavky císařské podpořila i finančně. „Naše finanční podpora zajistila nákup například inkubátoru, UV lamp, vybavení laboratoří nebo potřebné medikamenty. Rozsáhlé centrum se zaměří nejen na ochranářské aktivity, ale také na vytvoření záložní populace v lidské péči. Mláďata, které se zde tak podaří odchovat, budou moci být jednou vypuštěna zpět do volné přírody,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Vzácné volavky ohrožuje ničení přírody a pytláctví

Volavka císařská je druhou největší volavkou na světě. Výška dospělých ptáků dosahuje 130 cm, rozpětí křídel činí téměř 2 metry. Její domovinou jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východních Himalájí v Indii a Myanmaru. Velmi citlivě reaguje na jakékoliv vyrušení, ať už způsobené lidskou činností nebo turismem.

V království Bhútán sice žije největší světová populace, znamená to však méně než 30 jedinců roztroušených do několika lokalit výskytu. Hlavní problém představuje ničení přírodních stanovišť, pytláctví a také rozsáhlá výstavba infrastruktury a přehrad v Bhútánu.  

Ve sbírce 4Nature zlínská zoo bude pokračovat i nadále. Princip sbírky spočívá v shromažďování finančních prostředků v rámci prodeje vstupného nebo ročních karet 4Nature, které obsahují také ochranářský příspěvek. Všechny finanční prostředky získané v rámci sbírky mohou být použity pouze pro účel sbírky, tedy na ochranu zvířat ve volné přírodě, případně na jejich repatriaci.

Přečtěte si  Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu znovu otevírá pro cestující

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*