Znojmo má nový znak a vlajku, oprava historického omylu získala oficiální schválení

Znojmo dokončilo kodifikaci městského znaku a s tím související opravu městské vlajky. Dokončení administrativního procesu posvětila předsedkyně Poslanecké sněmovny. Nově je na obou znojemských symbolech žluto-červená bikolóra, která odpovídá povýšenému znaku Moravy.

Pro úpravu městských symbolů se jednomyslně vyjádřilo znojemské zastupitelstvo v červnu minulého roku. Jejich stanovisko doprovodil návrh grafického znázornění od heraldika a vexilologa Jana Tejkala. Právním důvodem pro celé správní řízení byla skutečnost, že tradičně užívaný znak Znojma nebyl na rozdíl od městské vlajky zaregistrován podle zákona o obcích.

“Znak se užíval pouze na základě tradice, zvyku a s chybami. Aby byl tento lapsus odstraněn, souhlasilo vedení města na své poradě na začátku května 2021 se zahájením celého opravného procesu,” uvedl znojemský zastupitel a historik Jiří Kacetl, který připravil odborné podklady.

Správné barvy i odkaz na markraběte Karla

Zásadní nesoulad podle něj panoval mezi vlajkou města, kde je znojemská orlice se správným zlato-červeným šachováním, zatímco na užívaném znaku města byla orlice šachována omylem bílo-červeně. Za změnou také mohl být odpor k údajně “německé” zlatočervené bikolóře. “Kromě opravy barev se do znaku také vrátily tradiční zlaté lilie, které s největší pravděpodobností odkazují na působení mladého markraběcího páru Karla IV. Lucemburského a jeho ženy Blanky z Valois ve Znojmě v letech 1334–1346,” vysvětlil Kacetl.

Ruku v ruce s úpravou znaku byla opravena i znojemská vlajka, v jejímž karé se objevuje orlice ze znaku. Odpovídá tomu i nově sestavený heraldický popis znaku města a vexilologický popis vlajky. Vedení Znojma v minulých dnech zadalo vypracování grafického manuálu, který stanoví pravidla pro správné použití znaku.

“Zatímco právo použít městský znak jasně definuje zákon a dává rozhodovací kompetence do rukou rady města, užití městské vlajky je ze zákona volné. Každý občan si tedy může městskou vlajkou například ozdobit svůj dům,” doplnil Jiří Kacetl, který ve Znojmě na podzim kandiduje v čele uskupení Pro Znojmo.

O chystané úpravě symbolů Znojma jsme psali už dříve v tomto článku.

Autor: pjk, foto:

Související články

Přečtěte si  Příjezdová cesta do Blanska ozdobena obrysy městských dominant: Zámek, kostely a další památky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*