Zoo Brno má novou pandu červenou, samičku Oshin. V sobotu oslaví jejich mezinárodní den

Do brněnské zoo dorazila šestiletá samička pandy červené Oshin, v páru doplní samce Huana. Na samičku zařízení čekalo od dubna 2018, kdy na agresivní formu rakoviny uhynula oblíbená Pandora. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Z Belgie přes Polsko na Moravu

Oshin se narodila 21. června 2013 v Belgii, odkud se přesunula do zoo v polské Lodži. Z Polska na Moravu panda cestovala na začátku září, transport byl podle mluvčího bez problémů. Pandy červené patří mezi ohrožené zvířecí druhy.

Pandy se postupně sbližují

“Při prvním setkání se oba chovali ostražitě. Zatímco Oshin prozkoumávala expozici, Huan se jí vyhýbal. Zpočátku se k sobě ani nepřibližovali, jen se na sebe z dálky koukali. Postupně se osmělovali a po několika klidných dnech byli oba hodně aktivní,” uvedl mluvčí.

V současné době je to podle něj jako na houpačce. Někdy spí naproti sobě, jindy každý na druhé straně výběhu. “Nicméně oba jsou i nadále opatrní. Předpokládáme, že jejich sbližování bude ještě pár měsíců trvat,” uvedl Vaňáč.

Mezinárodní den pand červených

Již v tuto sobotu 21. září se slaví Mezinárodní den pand červených. Zoo Brno při té příležitosti připravilo program pro celé rodiny. Pro návštěvníky bude připraveno pět stanovišť, kde se dozví zajímavosti ze života pand a získají informace o možnosti jejich ochrany ve volné přírodě. Chybět nebude ani komentované krmení.

Panda červená obývá horské lesy Himálají. Lze ji najít v Nepálu, Indii, Myanmaru, Bhútánu a Číně, kde vystupuje až do nadmořské výšky 4800 metrů. Dosahuje délky 50 až 60 centimetrů, ocas je přibližně stejně dlouhý jako tělo. Váží tři až šest kilogramů. Má dlouhou hustou srst, která je zabarvená od rudé, rudohnědé až do kaštanové barvy. I přes své pojmenování má panda červená s pandou velkou společného jen málo. Panda velká je totiž příbuzná medvědů, zatímco panda červená tvoří samostatnou čeleď malé pandy.

Zdroj: ČTK, Zoo Brno, foto: Zoo Brno, zoobrno.cz

Související články

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*