Zoo Olomouc se pochlubila přírůstkem. Malá velbloudí slečna vážila při narození 41 kg

V olomoucké zoologické zahradě se narodilo další velbloudí mládě. Na svět přišlo do mrazivého rána 15. února s porodní váhou 41 kilogramů. Velbloudy zoo chová od roku 1958, téměř od prvopočátku existence zahrady.

Dnes již víme, že se jedná o samičku. Dostala jméno Malori. Velbloudí samice Marysza rodila už podruhé, tudíž je spolupráce příkladná, o mládě se stará náležitě. Otec Lorenzo se však ještě nestačil vzpamatovat z otcovství Elliota, a už tady má další závazek,“ uvedla s úsměvem zooložka Libuše Veselá.

Poslední mládě se v olomoucké zoo podařilo odchovat v roce 2020. Nynější skupinu tvoří: samec Lorenzo (Ostrava), nejstarší samice Eliška (Olomouc), Terezka (Liberec), Marysza (Opole), Masafi (Olomouc), Elliot (Olomouc), Malori (Olomouc).

Velbloudi jsou býložravá zvířata domestikovaná asi před 4,5 tisíci let, chovají se v počtu okolo 1,5 milionu jedinců. Divoce žije jen v Gobi a severozápadní Číně v počtu necelých 1 000 jedinců a je kriticky ohrožený. Velbloudi se pouštním podmínkám umí neskonale dobře přizpůsobit. Jejich srst, která slouží jako velmi dobrý tepelný izolant, je doslova mistrovským dílem přírody a dokáže je chránit před mrazy až – 40 °C. Díky upravenému metabolismu vydrží velbloud bez vody déle než dva týdny. Velbloudi mají dobře vyvinutý čich a dokážou ucítit vodu na vzdálenost 17 kilometrů.

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*