ZOO Ostrava se podařilo odchovat přes 200 mláďat ohrožené želvy chrámové

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se od začátku roku 2021 narodily či vylíhly už přes dvě stovky mláďat. Mezi ty nejvzácnější bezesporu patří mláďata želvy chrámové, druhu který je v přírodě reálně ohrožen úplným vyhubením. Odchov této sladkovodní želvy se v Ostravě podařil úplně poprvé a je vzácný a unikátní i v tom, že v rámci světových zoo je znám pouze z několika málo institucí. Za poslední rok nebyl dokonce zaznamenán v žádné zoo, jen v ostravské.

Želvy chrámové obývají v ostravské zoologické zahradě expozici Sloní džungle v pavilonu slonů. K vidění jsou zde tři jedinci – jeden samec a dvě samice. V lednu 2021 pozorovali chovatelé v expozici hrabání jedné ze samic v rašelinovém podkladu. Nato na místě objevili snůšku čítající sedm vajec. Jelikož by přímo v expozici nebyly zajištěny stabilní podmínky k inkubaci, chovatelé vejce přemístili do speciální líhně pro plazy v zázemí zoo. U želv se při vyšších teplotách většinou líhnou samičky, při nižších samečkové. Proto byla vejce v inkubátoru rozdělena do dvou teplotních režimů. Čtyři vejce byla umístěna v teplotě 28,5 °C a tři vejce v teplotě 30 °C.

Délka inkubace u těchto želv trvá zhruba 108–115 dnů. V teplejší líhni, kde jsme očekávali líhnutí samiček, se nevyklubalo ani jedno mládě. V chladnější líhni se v období 28. dubna až 18. května 2021 vylíhla čtyři mláďata – samečci. Jejich velikost byla 52 x 34 mm a váha 20 gramů. Mláďata byla umístěna v akváriu s filtrací, která netvoří vodní proud – ten je pro želvy chrámové nevhodný. Do vody jsou přidávány listy mandlovníku mořského, které mají protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické účinky, a ionizátor vody, který vodu desinfikuje. Potrava je složena výhradně ze zeleného krmiva, tvoří ji pampeliškové listy, salát apod. Mláďata pobývají od vylíhnutí v chovatelském zázemí a prospívají velmi dobře.

Tuto vzácnou želvu můžete vidět pouze ve čtyřech zoologických zahradách v Evropě

Zoo Ostrava chová želvy chrámové od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu, kam se zvířata dostala jako konfiskáty. Jedna ze samic uhynula po třech letech, další dva jedinci žijí v zoo dodnes. Třetím obyvatelem Sloní džungle je samice dovezená z německé zoo v Kolíně nad Rýnem v roce 2015.

Aktuálně se tato vzácná sladkovodní želva chová jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách, šesti severoamerických a deseti asijských. Dle našich informací se je doposud podařilo rozmnožit jen ve 2–3 zoo na celém světě. Za poslední rok byl úspěšný odchov pouze v jedné – v Ostravě.

Želva chrámová(Heosemys annandalii) se vyskytuje na území Thajska, Kambodže, Laosu, Vietnamu a Malajsie. Živí se vodními rostlinami a do vody spadlými plody. V Červeném seznamu (IUCN) je nově řazena mezi kriticky ohrožené druhy, ještě před nedávnem patřila „jen” k ohroženým. V buddhistických zemích je věřící nosí do chrámů, odtud i název želvy. Mniši je vypouštějí do chrámových jezírek nebo do přírody, často však do nevhodných podmínek, kde želvy později hynou. Ochotně také vykupují tato zvířata i na tržištích, čehož ale zneužívají obchodníci, kteří želvy záměrně chytají a mnichům prodávají. Vysokému stupni ohrožení čelí rovněž kvůli ztrátě přirozeného prostředí a proto, že je oblíbenou pochoutkou.

Autor: red Zdroj a foto: ZOO Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*