Zoo Ostrava ukázala novorozené mládě šimpanze

simpanz

V pátek v podvečer se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o první mládě vzácného lidoopa, které se v této zoo narodilo za posledních 10 let. Porodila je 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům.

Matkou mláděte je 15letá samice, která byla dovezena do Ostravy v roce 2016 ze Zoo Lipsko. Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého jsme získali na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Mládě prospívá a vše se zdá být v pořádku. Samice je ale prvorodička, proto jí chceme dopřát klid při odchovu svého prvního potomka. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla, a proto bude pavilon uzavřen, případně otevřen v omezeném režimu. Prosíme tedy návštěvníky o pochopení a trpělivost. Jedná se o vzácné mladě kriticky ohroženého lidoopa. V loňskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.

Mládě šimpanze hornoguinejského

Přinášíme první záběry mláděte šimpanze hornoguinejského, které se v naší zoo narodilo 28. února 2020. Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců. Autor: Enrico Gombala

Zveřejnil(a) Zoo Ostrava – oficiální stránky dne Středa 4. března 2020

Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. Po výstavbě moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a náročné období sestavovaní nové chovné skupiny, kterému jsme se intenzivně věnovali poslední čtyři roky.

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered). Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v  lidské péči jen přibližně 250 jedinců.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*