Zoo v Ostravě slaví narození levhartů cejlonských, dočkali se po dlouhých letech

Zatím se dá pozorovat ostravská dvojice mláďat levharta cejlonského jen přes kameru. Až povyrostou, ukážou se v pavilonu.

Pavilon indických zvířat v ostravské zoo je už měsíc uzavřený. Důvodem je narození mláďat levharta cejlonského, a to po dlouhých čtrnácti letech. Mláďata prospívají, ale návštěvníci je zatím uvidí jen prostřednictvím kamery.

Narození mláďat levhartů cejlonských v ostravské zoo předcházelo několikaleté úsilí o sestavení vhodného chovného páru. Matkou mláďat je osmiletá samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2017 z francouzské Maubeuge. “V tu dobu v zoo pobýval osmnáctiletý zkušený samec, se kterým ale nakonec nemohla být mladá samice nikdy spojena kvůli jeho vysokému věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu,” uvedla tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

V polovině roku 2019 ostravská zoo získala mladého dospívajícího samce z brněnské zoo. Spojování nového samce se samicí probíhalo opakovaně, vždy když samice projevovala říji, ale až v listopadu 2021 se pár konečně začal poprvé pářit. Hned z tohoto prvního páření samice zabřezla a po třech měsících 21. února tohoto roku porodila svá první mláďata.

Mláďata levhartů se rodí slepá a zcela závislá na matce. Samec se do odchovu nijak nezapojuje, rodičovská péče je záležitost výhradně samice, proto je od matky s mláďaty oddělen, což odpovídá přirozenému způsobu života levhartů v přírodě. Samice si pro porod vybrala prostornou boudu s vyhřívanou podlahou, kterou chovatelé za tímto účelem samici zpřístupnili ve vnitřní ubikaci dva týdny před prvním možným termínem porodu.

“Samice si porodní boudu oblíbila, cítila se v ní bezpečně, a porod tak proběhl bez komplikací. Dvě mláďata přišla na svět krátce po sobě v ranních hodinách. Od počátku si novopečená matka počínala velmi dobře – mláďata očistila a v průběhu dne je začala kojit,” doplnila Nováková. Chovatelé podle ní do odchovu od začátku vůbec nezasahují, aby nijak nenarušili přirozený odchov mláďat a dali samici-prvorodičce šanci naučit se být dobrou matkou. Vše mohou sledovat prostřednictvím kamerového systému, který nepřetržitě snímá porodní boudu i přilehlou porodní ubikaci.

Podívejte se na video, které zachycuje porod samice levharta cejlonského a mláďata ve stáří tří týdnů.

Mláďata prospívají

Díky záběrům mají chovatelé přehled o průběhu odchovu. “Mláďatům už je jeden měsíc a je patrné, že obě prospívají. Jejich pohlaví zatím není známo. Chovatelé byli zpočátku velmi napjati, jak samice svou rodičovskou premiéru zvládne i s ohledem na její vyšší věk, ale věří, že mláďata v pořádku odchová,” vysvětlila mluvčí zoo.

Přečtěte si  V ostravské fakultní nemocnici už svítí vánoční strom. Součástí vánoční výzdoby je vyřezávaný betlém v životní velikosti

Samice během dne vychází i do venkovního výběhu, kde ji mohou vidět návštěvníci. Vždy se ale po krátké chvíli zase vrací ke svým potomkům ve vyhřívaných vnitřních prostorech. Z důvodu zajištění klidu zůstává Pavilon indických zvířat nadále uzavřen.

Zoo Ostrava chová levharty cejlonské od roku 1977. Kromě Zoo Colombo na Srí Lance je to nejdelší nepřerušený chov těchto velkých koček na světě. V minulosti se povedlo odchovat patnáct mláďat. Poslední v roce 2008 – dvě samice.

Populace levhartů cejlonských chovaných v zoologických zahradách na celém světě čítá necelých osmdesát jedinců, přičemž téměř šedesát z nich je chováno v evropských zoo. Za poslední rok se mláďata narodila v pěti institucích a hned tři z nich jsou moravské zoologické zahrady v Ostravě, Brně a Jihlavě.

Levhart cejlonský obývá pouze ostrov Cejlon, kde jako největší šelma stojí na vrcholu potravního řetězce. Odhaduje se, že v přírodě žije necelých 800 dospělých jedinců. Největší hrozbou pro tuto kočkovitou šelmu je úbytek přirozeného prostředí a také pytláctví. Od 90. let minulého století byl v Červeném seznamu veden v kategorii ohrožený. V roce 2019 se jeho stavy ve volné přírodě mírně zlepšily. Jeho další existence je závislá na fungování národních parků na Srí Lance a zároveň na chovu v zoologických zahradách.

Zdroj, foto a video: Zoo Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*