Zoo ve Zlíně otevřela expozici jaguárů, největší v Evropě

Zlínský jaguáří samec Danny

Zlínská zoo v neděli otevřela novou expozici pojmenovanou Jaguar Trek. Kromě jaguárů se návštěvníci mohou těšit na rozlehlou voliéru s kondory andskými a velkými papoušky ara arakanga. Součástí prostoru je také nová trasa pro návštěvníky a cesta pro vláček.

Komplex Jaguar Trek postupně vznikal v americké oblasti zoo ve svahu pod tropickou halou Yucatan. Zlínská zoo se po letech vrátila k chovu jaguárů. „Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit něco opravdu výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků. Prostor pro jaguáry má rozlohu přes dva tisíce metrů čtverečních a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Budování expozice zkomplikovala pandemie covidu. Ačkoliv zoo připravila projektovou dokumentaci stavby již v roce 2019, stavět se začalo teprve v lednu 2021. „Naštěstí zlínské zastupitelstvo dalo projektu zelenou a my jsme se mohli pustit do stavby. Jsem opravdu šťastný, že se nám podařilo tuto krásnou expozici přece jen postavit,“ dodal ředitel Horský.

Jaguáři ve dvou barvách

V Jaguar Trek návštěvníci uvidí dva jaguáry, čtrnáctiměsíčního samce Danyho a téměř dvouletou samici Yunu. „Danyho jsme získali z dánské Zoo Skaeru, Yuna se narodila v německé Zoo Roctock. Ještě před samotným získáním jsme si říkali, že by bylo skvělé mít v chovu klasicky zbarveného jaguára i jeho melanistickou, tedy černou formu. Jsme nadšeni, že se naše přání splnilo a na doporučení koordinátora máme v chovu žlutohnědou samici a černého samce. Doufáme, že se nám podaří je úspěšně spojit a že se v budoucnosti dočkáme i mláďat,“ představila chované jaguáry hlavní zooložka Markéta Horská.

Součástí otevření Jaguar Treku byl doprovodný program na nádvoří zámku Lešná. Kolekci dárkových předmětů ve zlínské zoo obohatily suvenýry s motivem jaguárů. Lidé si budou moci zakoupit kelímky, zrcátka, magnetky, dřevěné kolíčky nebo zápisník,“ doplnila Romana Mikešová, vedoucí oddělení marketingu.

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*