Zoo Zlín se ocitla na pokraji finanční krize. Bez podpory státu dlouho nevydržíme

Zoo Zlín
Zoo Zlín

Finanční situace Zoo Zlín se den ode dne zhoršuje. Každý měsíc stojí provoz 7 miliónů korun, vzhledem k uzavření areálu však zoo nemá žádné příjmy ze vstupného. Přes intenzivní podporu veřejnosti finanční ztráta denně narůstá o stovky tisíc korun. Bez podpory ze strany státu hrozí, že zoo bude muset přijmout krizová provozní opatření. Obdobně jsou na tom i další zoologické zahrady v ČR, ve společném dopise proto požádaly premiéra Andreje Babiše o jednání a řešení problému.

Jednání zůstávají bez výsledku

Ekonomická krize zasáhla všechny zoologické zahrady v České republiky. Téměř půlroční jednání s několika ministerstvy i nedávný on-line rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem doposud nepřinesly žádné výsledky. Zoologické zahrady jsou stále vyloučeny z možnosti žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálů na základě protikoronavirových opatření.

Zástupci zoologických zahrad proto na začátku tohoto týdne zaslali dopis premiérovi Andreji Babišovi se žádostí o pomoc. „Nezastáváme názor, aby veškerou tíhu provozu zoo zajišťoval stát. Každá zoo se svým zřizovatelem hledá řešení stávající krize, pomáhá i veřejnost. Nicméně bez alespoň částečné pomoci státu není v silách zoologických zahrad provoz dále zvládnout,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský. 

Pokud zůstanou brány zoo zavřené do konce března, ztráta na příjmech ze vstupného dosáhne ve zlínské zoo 7 milionů korun, na konci dubna již 15 milionů „Současný provoz zoo zajišťujeme z příspěvku zřizovatele a ze svých rezerv. Kombinace obou těchto zdrojů však vystačí jen do konce dubna,“ popsal situaci Horský. Zoo své výdaje snížila na minimum, provoz však nemůže úplně zastavit. „Musíme se postarat o chovaná zvířata, platit za krmivo a energie, uhradit mzdy zaměstnancům,“ zdůraznil ředitel.

Bez podpory státu přijdou krizová opatření

Zoologické zahrady proto stále věří, že stejně jako jiným podnikatelským nebo kulturně společenským organizacím dokáže stát pomoct i jim. „Ministerstvo kultury výrazně podpořilo divadla, jejichž zřizovatelé jsou v naprosté většině obce. Nabízí se tak paralela, že Ministerstvo životního prostředí dokáže stejným způsobem pomoct zoologickým zahradám,“ věří Horský.

Pokud se tak nestane, zlínská zoo bude muset realizovat nepříjemná opatření pro snížení provozních nákladů. „Kvalitní krmivo nahradíme méně kvalitním, snížíme teplotu vytápění expozic a pavilonů, budeme muset bohužel propouštět i zaměstnance. Pokud by bezvýchodná situace pokračovala i po těchto krizových opatřeních, reálně hrozí snižování počtu chovaných zvířat, například přesunem do jiných evropských zoo, kde mají pandemii lépe zvládnutou a zoo se dočkaly pomoci od státu,“ popsal složitou situaci ředitel zlínské zoo.

Přečtěte si  Magické večery Na Turoldu: Prohlídky podzemí při svíčkách každé letní pondělí večer

Zoologické zahrady České republiky ročně navštíví 7 milionů lidí. Dle publikovaných ekonomických analýz provoz středně velké zoologické zahrady znamená pro státní rozpočet přínos kolem 250 milionů Kč ročně. Podle zástupců zoologických zahrad je proto zarážející, že vláda České republiky doposud nepřipravila žádný anticovidový program na pomoc zoologickým zahradám. 

Autor: red, zdroj a foto: ZOO a zámek Zlín-Lešná

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*