VIDEO: Zpěv, pláž a Moravané ze Slovenska. “Brněnská Letná” ožila setkáním příznivců Moravy

Druhý ročník Moravského odpoledne

Nedaleko brněnského Dolního nádraží i autobusové Zvonařky se nachází rozlehlá travnatá planina s nádherným výhledem na Petrov a Špilberk. Mnoho místních ji nezná, přestože ji mají na dosah ruky. Sobotní odpoledne už z dálky rozechvívaly tóny cimbálu a houslí, hlasy smíchu a přátelských hovorů i vůně grilovaných klobásek. Stačí popojít do levého zadního rohu pláně, aby člověk uviděl, co se to tam děje.

Jako první do očí uhodí obří moravská vlajka nalepená na zadní straně malé buňky u pískového hřiště na plážový volejbal. Další menší vlajky jsou přímo na místě, stejně jako výčep piva, stánek s rozehřátým grilem a podium. Na prknech se střídají zpěváci, řečníci a cimbálová muzika.

Pěvci jsou mužáci z Pováží – a nikoliv ledajací. Jde o Moravany ze Slovenska, kteří rovněž zastupují moravskou menšinu v zemi hor, dolin a nekonečných strání. Tedy konkrétně Jan Chúpek, vedoucí souboru Mužáci Moravia. Do krajiny svých otců na druhé straně Karpat zavítali již dopoledne. Uctili totiž památku Boleslava Bárty, předního bojovníka za samosprávnou Moravu a Slezsko, kterému byla na Zachově ulici odhalena pamětní deska.

Role řečníků se zhostili muži v čele Společnosti pro Moravu a Slezsko, která Moravské odpoledne, jak se přátelské setkání nazývá, organizovala. Ondřej Mlejnek vítá všechny návštěvníky, Petr Konečný prozrazuje, jaké jsou aktivity i plány spolku. Nejeden patriot a patriotka posléze nadšeně vstupují do této organizace, která kdysi čítala desetitisíce členů.

Po krátkém a vydatném májovém deštíku nastupuje na podium cimbálová muzika s půvabným názvem Grossianka. Povídá se, že vznikla vznikla spojením jmen primáše Michala Grossmana a cimbalistky Janky. Přítomné těší krásnými moravskými písněmi do skoku i do srdce.

Tmelem celého programu je Pavel Trčala – v jednu chvíli pracant v montérkách, v okamžiku pohotový moderátor. A nadto polyglot, který nadšeně poskytuje překlad do několika světových jazyků, aby porozuměli hosté přišedší z cizích krajů. Nejen oni, ale všichni jsou rádi, že povolila pouta covidových opatření.

Na lavičkách sedí desítky lidí, zpívají, popíjejí moravské víno či moravské pivo a baví se o své zemi Moravě, kterou milují a nemohou jinak. Někteří se zdrží jen chvilku, jiní vezmou oslavu moravské pospolitosti poctivě až do pozdních večerních hodin. Někdo přišel záměrně, někdo šel či jel náhodou po blízké cestě kolem řeky Švarcavy neboli Svratky. Jsou zde celé rodiny, k čemuž přispělo vyžití pro děti v podobě skákacího hradu i nekonečné pláně, kde se dá vymyslet spoustu her nebo se jen vydat na klidnou promenádu s kočárkem.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Uprostřed proudu zábavy i zapálených debat se odpoledne rychle mění na večer. Zůstávají jen ti nejvěrnější z věrných Moravanů. Ale i ti postupně začínají sklízet celý areál CITY BEACH Brno. Na samý závěr si slíbí jediné: příští rok zas a ve větším!

Podívejte se na video z Moravského odpoledne

Autor: pjk, foto: Petr Marek, video: Moraváci zo Slovenska

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*