Ztracené sochy ze Slavonína: Olomouc žádá veřejnost o pomoc při obnově podstavce historického sousoší

Foto původního sousoší z fondu NPÚ

Vedle velkých oprav a náročných investic věnuje Olomouc pozornost také menším památkám místního významu. Jedním z takových příkladů je barokní podstavec po sousoší Ukřižovaného ve Slavoníně, který prošel letos na podzim zásadní proměnou. Práce na obnově památky však pokračují. Město se obrací na veřejnost s žádostí o informace týkající se osudu ztracených soch, které by v budoucnu měly být nahrazeny kopiemi.

Barokní podstavec z roku 1865 byl v listopadu 2024 restaurován a přemístěn na nové místo. Nyní se nachází v ostrůvku veřejné zeleně na protější straně Machátovy ulice, kde získal nový betonový základ. Původní umístění u budovy autoservisu, v těsné blízkosti inženýrských sítí a vzrostlého stromu, bylo z hlediska ochrany památky nevyhovující.

Obnova podstavce Ukřižovaného

Pozornost si zaslouží především čelní reliéf podstavce, který zobrazuje nástroje Kristova utrpení – kopí, trnovou korunu, kladivo, důtky, hřeby, žebřík s provazem a tyč s houbou. Tato umělecky zpracovaná část, považovaná za nejhodnotnější, zůstala zázrakem nepoškozená. A to přesto, že památka utrpěla značné škody za válečných operací v květnu 1945, kdy se Slavonín dostal pod prudkou palbu sovětského dělostřelectva proti ustupujícím německým oddílům. Jako připomínka historických událostí byly po konzultaci s restaurátorem Ľubomírem Tesákem některé ze stop po střelbě ponechány viditelné.

Detail podstavce s pozůstatky válečných bojů z roku 1945. Foto: archiv MMOl

Velké poděkování patří společnosti STAR-FINANCE, která jako investor restaurátorských prací přispěla k zachování a stabilizaci památky a kultivaci veřejného prostranství v lokalitě, kde se nachází její provozovny.

Pátrání po ztracených sochách

V současné době probíhá shromažďování podkladů k celkové obnově památky, včetně přípravy kopií soch dvou světců, sv. Anny a sv. Josefa, a také kříže, které by měly co nejvěrněji odpovídat původní podobě. Díky spolupráci se Zemským archivem v Opavě a Národním památkovým ústavem byly objeveny historické fotografie, které odhalují nejen původní vzhled památky, ale také zachycují torza soch, jež se po válce nacházela zřícená kolem podstavce.

Foto původního sousoší z fondu NPÚ

Není vyloučeno, že tyto části někdo uschoval a zachránil je tak před úplným zničením. Město Olomouc se proto obrací na veřejnost s dotazem, zda má někdo povědomí o dalším osudu soch. Pokud máte jakékoliv informace, neváhejte se ozvat. Napsat můžete na redakce@olomouc.eu.

Autor: red Zdroj: Město Olomouc Foto: Národní památkový ústav, Magistrát města Olomouce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*