A kdo vás zabije… Nová výstava ukazuje osudy pronásledovaných kněží

Výstava je poctou kněžím pronásledovaným za druhé světové války.

V Horní Bečvě na východě Moravy byla zahájena expozice „A kdo Vás zabije…“. Výstava je poctou místnímu faráři Bedřichu Hoffmanovi a jeho spoluvězni a místnímu rodákovi, vojenskému kaplanovi a generálu Metoději Kubáňovi, který roku 1942 zahynul v Dachau. Oba kněží si v koncentračním táboře slíbili, že pokud se vrátí, zrekonstruují chrám v Horní Bečvě. Otci Hoffmanovi se návrat podařil a tento slib také dodržel…

Pocta pronásledovaným kněžím

Vernisáž pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera zahájil místní duchovní správce Petr Dujka, který poděkoval všem, kteří výstavu připravili. „Jsem rád, že výstava je v kostele, kde otec Hoffman působil, a celý tento chrám zrekonstruoval, vlastně téměř nově celý vystavěl, a tak splnil slib, který si navzájem dali s hornobečvanským rodákem, generálem duchovní služby Metodějem Kubáňem, jenž v koncentračním táboře Dachau zahynul v roce 1942,“ řekl mimo jiné.

Vzpomenul také, že výstava končí připomínkou první obětí nastupujícího komunistického režimu, a to vraždou Antonína Vysloužila, faráře z Vizovic, která byla spáchána již v prosinci roku 1945.

Starosta Horní Bečvy Rudolf Bernát hovořil především o otci Bedřichu Hoffmanovi a jeho působení na pozici hornobečvanského starosty. Krátce představil, co vše kněz pro Horní Bečvu udělal, jak se angažoval ve spolkovém životě i v odboji, a proto byl hned na začátku okupace zatčen a uvězněn v Dachau.

Kurátor výstavy Josef Kořenek představil koncept výstavy mající za cíl představit kněze z olomoucké arcidiecéze, kteří položili život za svou vlast v době druhé světové války. Seznam zabitých kněží vychází z klíčové knihy kněze Bedřicha Hoffmanna „A kdo Vás zabije…“.

Na výstavě jsou ke zhlédnutí také dekrety k vyznamenání „Československý válečný kříže 1939“, které obdrželi věznění katoličtí kněží z Moravy v roce 1947 na Horní Bečvě. Byli to kněží, kteří zahynuli v koncentračních táborech, byli vězněni nebo působili v odboji. Hlavním hostem a světitelem zrekonstruovaného kostela tehdy byl kardinál Josef Beran, spoluvězeň otce Metoděje Kubáně a Bedřich Hoffmana.

V expozici je také zajímavé takzvané diorama zobrazující čtyři nejdůležitější události – masivní zatýkání duchovních při první nacistické akci Albert I., příjezd do koncentračního tábora, pomoc v době epidemie tyfu a osvobození koncentračního tábora Dachau, kdy první kroky příslušníků americké armády a osvobozených vězňů vedly ke společné smírné modlitbě za všechny. Výstava je také doplněna fotografiemi domácího a zahraničního odboje z řad katolických kněží a dalších svědectví o jejich odvaze.

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Zahájení expozice se zúčastnil také pan Jaroslav Vašek (nar. 1924), rodák z Prostřední Bečvy, jeden z posledních pamětníků, který se z koncentračního tábora na Valašsko vrátil.

Výstava “A kdo vás zabije…” v kostele sv. Jana a Pavla v Horní Bečvě je k vidění až do 11. října 2020 a přístupná je vždy v úterý a pátek od 15 do 17 hod.

Zdroj a foto: Arcibiskupství olomoucké

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*