AKTUÁLNĚ: Kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, mají narušenou statiku střechy. Nejbližší programy se ruší

Univerzitní kino Scala a Divadlo Bolka Polívky přerušují s okamžitou platností svůj provoz, a to nejméně do 24. února. K rozhodnutí došlo na základě posudku statika v rámci prohlídky objektu v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Divadla Bolka Polívky. Divákům se bude vracet vstupné za zrušené akce.

Město Brno v rámci přípravy plánované rekonstrukce Divadla Bolka Polívky provádělo v uplynulých měsících stavebně-technický průzkum dotčených prostor, který zahrnoval i střešní konstrukci nad hledištěm a jevištěm divadla. Při statickém posouzení vyšlo najevo, že konstrukce železobetonových vazníků střechy v této části objektu, tedy nad sály divadla a kina Scala, je v nevyhovujícím stavu a že je třeba neprodleně učinit opatření k jejich stabilizaci a rekonstrukci.

Odborníci hledají řešení, jak umožnit provoz alespoň do konce sezony

Na základě zadání z úrovně města Brna nyní odborníci z FAST VUT spolu se statikem zjišťují, zda lze stanovit taková opatření, která by umožnila udržení obou kulturních zařízení v provozu do konce aktuální sezóny. „Nájemci v této části objektu, tedy Divadlo Bolka Polívky a Masarykova univerzita, byli o vzniklé situaci informováni a bylo jim doporučeno, aby do doby, než budou opatření přijata, zastavili provoz pro veřejnost,“ podotkl tiskový mluvčí Magistrátu města Brna Filip Poňuchálek. 

Na zprávu z města obě instituce zareagovaly bezodkladně: „Masarykova univerzita nemůže akceptovat sebemenší riziko ohrožení zdraví v prostorách, které užívá, proto se rozhodla provoz Univerzitního kina Scala pro veřejnost přerušit, a to až do vyřešení této záležitosti ze strany majitele objektu,” uvedl tiskový mluvčí univerzity Radim Sajbot, který dodal, že univerzita, jež je v objektu v nájmu, komunikuje s představiteli města o dalších možnostech, zejména o výkonu dohledu nad technickým stavem budovy, aby bylo co nejdříve rozhodnuto, jak dále postupovat.

Divadlo i kino bude vracet vstupné

Podobně rychlá reakce přišla i z Divadla Bolka Polívky, jehož projektová ředitelka Simona Kostrhunová také potvrdila okamžité přerušení provozu. „Divadlo Bolka Polívky bylo seznámeno se závěry odborníků o technickém stavu budovy, a proto se rozhodlo neprodleně pozastavit provoz divadla až do 24. února. Pevně doufáme, že se během této doby podaří nalézt řešení. Děkujeme divákům za pochopení a věříme, že v této pro nás výjimečné situaci jejich přízeň neztratíme,“ uvedla Kostrhunová s tím, že za všechna zrušená představení bude Divadlo Bolka Polívky divákům vracet vstupné. Za lístky zakoupené online bude uhrazená částka připsána automaticky zpět na účet. V provozu zůstává nadále pokladna divadla, která není v dotčené části budovy, kde lze v pokladních hodinách vrátit zakoupené vstupenky.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Dočasné přerušení provozu se dotkne také naplánovaných akcí pro veřejnost a také kurzů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Univerzitním kině Scala. V plánovaném termínu se tak neuskuteční např. maratonské promítání všech 8 filmů Harryho Pottera, akce Policie ČR pro žáky středních škol s názvem Nedej pokušení šanci či dětská divadelní i studentská představení atd. „Velmi nás to mrzí, zejména kvůli návštěvníkům, protože na tyto události byly prodány stovky vstupenek a lidé se na ně těšili. Věříme však, že všichni pochopí, že bezpečnost a ochrana všech jsou pro nás jako pro provozovatele kina na prvním místě,” dodal mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot s tím, že lidé o své peníze nepřijdou. 

Všechny strany jsou nyní v intenzivním kontaktu a do 24. února by měly obdržet doplňkové informace a stanovisko vlastníka nemovitosti. Současně probíhají na Masarykově univerzitě také jednání o možnostech přesunu jednotlivých představení na jiné termíny či o možnostech vrácení vstupenek. Provoz Baru Scala a Univerzitního obchodu Scalanterie zůstává zachován, neboť tyto prostory se nacházejí v části objektu, které se poruchy nosné konstrukce netýkají.

Peníze za vstupenky na všechny filmové projekce plánované v Univerzitním kině Scala v termínu 16. až 24. února budou automaticky vráceny, pokud byly zakoupeny online. V případě, že byla vstupenka zakoupena osobně na pokladně, kontaktujte prosím kino na e-mailu pokladna@kinoscala.cz. Pokladna bude zároveň denně otevřena v čase 17:00–21:00. 

Z dalších plánovaných akcí se s určitostí neuskuteční dětské představení Smejko a Tanculienka (ticketportal.cz), Cestovatelské kino: Sama pěšky z Mexika do Kanady –(tootoot.fm a info@cestovatelskekino.cz), Maraton Harryho Pottera – přeložen na 4. a 5. března 2023 a Studentské divadlo Turecká otrokyně – náhradní termín je v řešení. 

Autor: red Zdroj a foto: MUNI a DBP

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*