Aktuálně: Slovenská hraniční blokáda pokračuje, vytvořily se kolony

Hraniční blokáda Slovensko
Slovenští autodopravci stávkují.

Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Další hraniční přechody byly dnes ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

O včerejší blokádě jsme psali v tomto článku.

Blokáda se týká hlavně nákladních aut

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Vytvořily se kolony

Vedle přechodu Břeclav-Brodské jsou kolony stále na přechodu v Mostech u Jablunkova. V noci se tam sice podařilo obnovit provoz, ale slovenská strana ho zatím řídí kyvadlově. Na hraničním přechodu Makov-Bílá-Bumbálka je provoz plynulý, ale s kolonami musejí řidiči počítat směrem do slovenského vnitrozemí.

Naproti tomu ostatní hraniční přechody byly dnes ráno průjezdné bez omezení. Týkalo se to i přechodů Drietoma-Starý Hrozenkov a Lysá pod Makytou-Střelná, které byly v úterý kvůli stávce pro nákladní vozidla uzavřeny. “Oba přechody jsou nyní bez blokády a průjezdné bez komplikací,” řekla dnes ráno policejní mluvčí Lenka Javorková.

Slovenští dopravci chtějí nižší daně a pozastavení mýtného

Blokády pořádá Unie autodopravců Slovenska (UNAS), žádá výrazné snížení silniční daně či pozastavení výběru mýtného. Nespokojení slovenští dopravci už dříve v tomto měsíci a v době pokračující kampaně před únorovými parlamentními volbami protestovali na různých silnicích v zemi.

Zablokovali také některé hraniční přechody se sousedními zeměmi, včetně ČR. Protest přerušili po výzvě premiéra Petera Pellegriniho k jednáním, která ale k dohodě nevedla. V pondělí autodopravci blokády opět obnovili. Podle premiéra Petera Pellegriniho není k protestním akcím důvod, příslušná ministerstva chystají pro dopravce úlevy.

Zdroj: ČTK, foto: YouTube

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*