
Ústavní soud České republiky zrušil část volebního zákona týkajícího se voleb do poslanecké sněmovny. Podle nálezu stávající podoba narušovala princip rovnosti volebního práva a diskriminovala koalice. Změna se týká už podzimních voleb. Znění volebního zákona napadla skupina senátorů.
Volební systém narušoval rovnost hlasů
Soud uznal za protiústavní části volebního zákona určující počet poslanců ve volebních krajích a průběh skrutinia. Změny jsou pouze dílčí, senátoři tak neuspěli ve všech bodech stížnosti. Zásah do čtyř paragrafů volebního zákona vstoupí v platnost dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Skupina senátorů se na Ústavní soud obrátila už na konci roku 2017.
Současné nastavení volebního zákona podle ústavních soudců znevýhodňuje malé subjekty. D’Hontův dělitel v kombinaci se 14 nestejně velkými kraji zásadním způsobem některé hlasy voličů znevýhodňují. Pro narušení principu rovnosti hlasů proto byla příslušná část volebního zákona zrušena.
Volební kraje mohou dál kopírovat hranice samosprávných krajů jako vyšších územně-samosprávných celků. K dosažení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů dle rozhodnutí soudu postačí jiné změny.
Zvýšená klauzule pro koalice byla diskriminační
Důležitou součástí nálezu Ústavního soudu je rovněž zrušení znevýhodňujících volebních klauzulí u koalic. Dvoučlenná koalice dosud potřebovala získat alespoň 10 % odevzdaných hlasů, u trojkoalic to bylo 15 % a čtyř a vícečlenných koalic 20 %. Proti základní pětiprocentní hranici se Ústavní soudci naopak nevymezili.
Ústavní soud nebyl při rozhodování o volebním zákonu jednotný. Čtyři soudci Ludvík David, Jaroslav Fenyk, Josef Fiala a Radovan Suchánek podali odlišné stanovisko.
Zdroj: Ústavní soud, foto: Wikimedia Commons
Tak d´Hondtova metoda zrušena a koalicím postačí 5 % .Je to nadějné pro MORAVSKOU KOALICI ? No uvidíme zda vůbec nějaká vznikne , ale byl bych mnohem raději kdyby budova na obrázku byla navrácena Moravě a mohl v ní opět zasedat moravský parlament.
Tak snad se spojí Moravská hnutí a třeba bude mít po volbách Morava reprezentaci ve sněmovně.
Zatím to moc nevypadá, máme jedno hnutí, tuším dvě partaje a třetí partaj se teprve snaží o svůj vznik. Všechny jsou názorově dost vzdálené, takže i kdyby vytvořili volební koalici, tak hned po získaní křesel se okamžitě rozpadnou a budou hlasovat proti sobě. Bude to ještě dlouhý boj.
Názorově vzdálené no to je přesně důvod proč se Moravě nedaří. Čecháčci když se jedná o české nacionalistické záležitosti vždy shodu najdou, jde jim především o Čechy a české kapsy , Moravané nikoliv. To je přesně důvod proč to nevyšlo v devadesátkách , TAKY NÁZOROVÁ ROZDÍLNOST A PŘITOM CÍL BYL TAK BLÍZKO. Buď jim jde o Moravu a její postavení, potom se musí shoda najít nebo jde o něco jiného a potom si naše hlasy nezaslouží. Letošní rok je veledůležitý , státu se příliš nedaří ( lidé naštvaní hledají změnu ) a čeká nás jednak hlasování o národnosti a druhak volby kdy přes koalici by byla naděje. Strany a koalice budou nuceny hledat každý hlas a každého partnera .Pokud se to zase prodrbe tak těžko z toho můžeme vinit Čechy. Potom jsou tady ještě Piráti Moravy a Slezska nebo Starostové z Moravy ( nevím zda jsou použitelní ) , ale jak víme Piráti i Starostové si v průzkumech nestojí vůbec špatně.
Moravě v devadesátkách taky nepomohlo to, že se začalo trhat Slovensko. To bude taky hlavní argument proti Moravě v budoucnosti. Problém také je, že Moravané (strana) chtějí federaci – to Češi nikdy nedovolí. Navíc by potřebovali velkou část sněmovny a podporu od lidí na ulicích a to v dnešní době nepůjde. Navíc většina lidí už nemá motivaci pro Moravu volit a zbytek (především mladí lidé), znají pouze dnešní systém a priorita pro ně bude zničit Babiše.
Nemuzem se ohlizet na to jestli dovoli nebo nedovoli. Dulezita je propagace. Vzdelavani lidi a poukazovani na Cechyzaci Moravy. Nazorne priklady. Tak aby se lidem otevreli oci. Nebo treba neco jako prirucka (nejen) pro kazdeho Moravana. Tak aby lide zacli sami sebe chapat jako Moravany se svoji historii. Lide ani treba nevi, ze tolik znamych osobnosti jsou Moravane. Masaryk, Bata, Konensky, Mach, Freund, Palacky, Renner atd Nepsat o nich jako o Cesich, Rakusanech, ale Moravanech. Proste vytvorit Moravo nebo Moravo Slezsko centristicky pohled. Mozna oslovit Moravskou komoru fotbaloveho svazu aby se oddelila od ceske. Tak jak to maji v UK. Skotsko, Wales maji svoji reprezentaci. Snazit se oslovit co nejvice lidi. Zejmena lidi co se zajimaji o politiku a politiky samotne. Lide ted proste nevi.
tak ono jde o to ,nebát se a vzít si na co máme právo , netřeba se doprošovat Čechů. Je historicky doložitelné , že Morava je země – byla státním útvare a Moravané, že jsou národem. Píšeme 21 století a jedním ze základních práv civilizovaného světa je právo na sebeurčení . Bohužel z pohledu současné ČR to spíše vypadá jako okupace , tudiž vyvstává otázka zda je ČR při takovém postoji zařaditelná do civilizované Evropy.
Myslím, že by museli dostat víc než 5% ze všech hlasů v celé republice, ne jen na Moravě. Zatím bohužel nereálné.
Taky je nutno si uvědomit, že nyní zřejmě několik advokátních kanceláří, velmi dobře placených sponzory Hradu, sponzory emeritního prezidenta a svěřeneckými fondy Agrofertu, horečně vymýšlejí, jak to v obou sněmovnách zařídit, aby se sluníčkářský vlk nažral a opět usnul, zatímco všechny firemní kozy by tu bouřku přečkaly bez významnější ztráty ve svých lobbistických korytech.