Alej roku roste na Boskovicku, rozhodla anketa. Hrozí jí vykácení

Svárovská alej

V jubilejním desátém ročníku ankety Alej roku zvítězila alej u obce Svárov na severozápadě Moravy. Staleté lípy v soutěži uspěly, přestože jim hrozí vykácení kvůli rozšíření silnice. Ekologická organizace Arnika, která anketu pořádá, na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli.

V rekordním ročníku uspěla Morava

“V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí z cel republiky. Celkem hlasovalo bezmála sedm tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” uvedla jedna z organizátorek ankety Karolina Kostićová. 

Svárovská alej je jednou z posledních velkých alejí na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů a vysázena byla zřejmě v roce 1920 v rámci celonárodní výsadby Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž 50 má jít k zemi. Organizátoři ankety doufají, že úspěch v anketě pomůže místním alej zachránit. Vítěznou nominaci zaslala Alice Hrbková, která jako hlavní cenu obdrží let balonem od Lucky Balon. Ocenění dostali i další nominující. Kompletní výsledky ankety najdete zde.

Svárovská alej roste u obce Svárov (součást Velkých Opatovic); zdroj: Mapy.cz

Nedílná součást naší krajiny

“Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině,” informovala organizace na svém webu. Podle pořadatelů ankety nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Zdroj: Arnika, foto: Arnika, Ohlasy dění na Boskovicku (Hynek Skořepa)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*