Ani nová hymna Zbrojovky zázrak nepřinesla. Brňané Spartě podlehli vysoko 1:4

Ondřej Pachlopník a Ladislav Krejčí

Celé dva roky čekalo Brno na prvoligový fotbal. Dlouhou dobu mohli fanoušci i hráči Zbrojovky pouze snít o zápasech s nejlepšími tuzemskými kluby. První kolo po návratu mezi elitu si však nejspíš vysnili jinak. Zbrojovka narazila na odvěkého rivala Spartu. Tentokrát nedokázala předvést strhující bitvu Davida s Goliášem, jako mnohokrát. Dostala tvrdou lekci a varování. První liga pro ni zřejmě nebude snadné sousto.

Fotbalové utkání na stadionu v Srbské ulici, který nově nese jméno Wedos arena, začalo slavnostním představením zbrusu nové zbrojovácké hymny, kterou prezentovali protagonisté Městského divadla Brno Kristýna Daňhelová za doprovodu Jakuba Uličníka. Hrdá moravská píseň správně naladila stadion na neoblíbeného soupeře z Prahy, ani její magie však k dobrému výsledku nakonec nepomohla.

Zbrojovce před utkáním vypadl z obrany jediný zkušený stoper Dreksa, kterého nahradil mladičký Lukáš Endl. Role kapitána tak padla na Petera Štěpanovského, který se už po čtyřech minutách jen díval, jak mu po pasu Lischky uniká Andreas Vindheim, který si zpracoval míč na prsou a následnou dělovkou pod břevno překonal brankáře Flodera. Pro ještě slavnostně naladěné hráče Zbrojovky to byla studená sprcha. Další rána přišla v 11. minutě, kdy si odražený míč našel Lukáš Štětina a přesným centrem vybídl nehlídaného Lukáše Juliše, který zamířil do protipohybu Flodera – 0:2. Ligový návrat začínal pro Brňany získávat hororové kontury.

Snížení mohl přinést centr Pachlopníka z volného kopu, který našel hlavu Přichystala, ale jeho pokus dokázal nadvakrát zlikvidovat Heča. Ve 30. minutě udeřila Sparta potřetí. Exbrněnský Hložek chytrým pasem nahrál Bořku Dočkalovi, který přesnou střelou podél Flodera navýšil vedení Sparty. Pro brankáře Flodera to byl těžký úvod zápasu. Sebevědomí si spravil krátce na to, když vytáhl perfektní zákrok proti Hložkovi. Po chvíli však znovu kapituloval, když si Bořek Dočkal opět narazil s Hložkem a ranou z kraje vápna rozvlnil brněnskou síť počtvrté. Poločas tak ovládla Sparta poměrěm 0:4.

Po pauze Sparta ubrala a Zbrojovka dokázala snížit

Po pauze a důkladném dešti přišel zcela jiný druhý poločas, ve kterém hosté dovolili Brňanům srovnat krok. Hned po šesti minutách vyslal Fousek do šance Přichystala, ten si však na Heču nedokázal přijít. O osm minut později se zaskvěl talentovaný Pachlopník, který se dostal k míči blízko pokutového území a excelentním centrem našel Petera Štepanovského, jenž takřka dokonalou střelou překonal Heču – 1:4. Zbrojovka ožila a začala více zaměstnávat obranu Sparty v čele s Hečou. Sparta kontrolovala hru a hrozila pouze z protiútoků.

V samotném závěru si Zbrojovka vypracovala několik zajímavých gólových příležitostí, ale na branku dosáhnout nedokázala. V prvním kole FORTUNA:LIGY tak Brňané podlehli pražské Spartě 1:4.

Ohlasy trenérů po utkání:

Miloslav Machálek (trenér Brna): “Nebudeme si nic zastírat, ve všech třech prvních gólech, které jsme inkasovali, jsme byli podepsáni my sami. Nedůsledností, nepoctivostí jsme góly soupeři darovali. Přitom jsme třeba u prvního gólu věděli, že oni to takhle hrají. Došlo k selhání jednotlivce. Neskutečně nám chyběl Pavel Dreksa, který řídí celou defenzivu. To byl zásadní zásah do naší sestavy. Že nehrál, to určilo ráz utkání. Kdyby hrál, tohle se nám nestane. Po prostřídání a tím, že Sparta za stavu 0:4 polevila, jsme se dostali do utkání. Je to pro nás seznámení s první ligou. Je to daleko agresivnější, je tam zejména vyšší kvalita. V druhé lize nás soupeř nepotrestal, tady ano. Ale neházíme flintu do žita a jdeme se připravovat na další zápas.

Václav Kotal (trenér Sparty): “Samozřejmě s výsledkem i hrou v prvním poločas jsem nadstandardně spokojen. Kluci hráli opravdu výborně, v pohybu, dobře jsme kombinovali. Vytvářeli jsme si šance a dokázali jsme je realizovat. Soupeře jsme prakticky k ničemu nepustili. Pokud dokážeme udržet výkony jako v prvním poločase, budeme spokojeni. Trochu mi to ale kalí výkon v druhém poločase. Hráči se musí koncentrovat na druhý poločas i za tohoto stavu. Vedli jsme 4:0, samozřejmě soupeř to těžko otočí, ale je třeba si za tohoto stavu vyzkoušet různé varianty, což jsme neudělali. Tu údržbu jsme pojali až moc profesorsky. Jsem rád, že nám soupeř dal jen jeden gól.

FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha 1:4 (0:4)

Branky: 58. Štepanovský – 30. a 35. Dočkal, 4. Vindheim, 11. Juliš.
Rozhodčí: Franěk – Vlasjuk, Vlček – Proske (video).
ŽK: Pachlopník, Černín – Čelůstka, Krejčí, Sáček, Štetina.

Brno: Floder – Moravec, Šural, Endl (46. Černín), Štepanovský – Pachlopník (75. Koudelka), Sedlák, Čermák (46. Vaněk), Fousek (69. Hladík) – Přichystal (75. Vintr), Růsek. Trenér: Machálek.

Sparta: Heča – Štetina, Čelůstka, Lischka – Vindheim (90. Plechatý), Sáček, Krejčí (77. Trávník), Dočkal (90. Souček), Hanousek – Juliš (77. Kozák), Hložek (90. Karabec). Trenér: Kotal.

Autor: resp  Foto: FC Zbrojovka Brno: M. Tajč

Doporučujeme


1 Comment

  1. Tak sice je to předělaná moravská lidovka , ale faktem zůstává, že FCZ Brno je jediný klub který hraje nejvyšší soutěž a hlásí se otevřeně k Moravě a moravanství ( viz minule moravské vlaječky na dresech ).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*