Ve věku 98 let zemřel čestný občan Ostravy Věroslav Dušek. Za války aktivně pracoval v sokolském odboji. Po zatčení prošel pěti koncentračními tábory.
Lékař, sokol a bojovník za svobodu
Věroslav Dušek pocházel z Poruby, kde se narodil 29. května 1922. Jeho otec patřil před první světovou válkou k zakladatelům Sokola na Ostravsku. Sám Věroslav Dušek cvičil v Sokole od čtyř let. V průběhu života vystudoval lékařství.
V září 1939 byl zatčen gestapem kvůli přípravám na odchod do francouzské zahraniční armády. Nejprve byl vězněn v Brně a ve Vídni, poté byl deportován do koncentračního tábora Dachau. Během následujících pěti let prošel německými koncentračními tábory Neuengamme, Sachsenhausen, Natzweiler a Lichterfelde. Konec války ho zastihl opět v Dachau.
V období společenského tání na jaře 1968 se zapojil do boje za demokratizaci Československa. Za osobní hrdinství v zápasu za demokracii a svobodu mu bylo v roce 2017 uděleno čestné občanství Ostravy.
Po roce 1989 se velmi aktivně zapojil do obnovy Sokola nejen v rámci Ostravy, ale i v měřítku celorepublikovém a jako hlavní zdravotník se podílel na organizaci prvních polistopadových sokolských sletů. Po obnovení Sokolské župy moravskoslezské byl do roku 1997 jejím starostou. Spolu s Jakubem Čermínem se podílel na transformaci bývalého Svazu protifašistických bojovníků.
Navštěvoval spolu s ostatními pamětníky střední školy, aby mohl v rámci besed se studenty sdílet své zážitky ze života v diktátorských režimech. Poté co byl jako bývalý vězeň koncentračního tábora Lichterfelde u Berlína kontaktován institucí spolupracující s bývalými vězni a pamětníky, zúčastnil se řady podobných besed také se studenty vybraných berlínských gymnázií.
Poslední rozloučení s Věroslavem Duškem se koná ve středu 5. srpna v 15 hodin v evangelickém Kristově kostele v Moravské Ostravě.
Zdroj a foto: město Ostrava
Buďte první kdo přidá komentář