Anketa: Jaký mají kandidáti do senátu vztah k Moravě? Ptali jsme se za vás

AKTUALIZOVÁNO

Podzimní volby do senátu se blíží. Kandidátů z volebních obvodů na Moravě a ve Slezsku jsme se ptali, jaký mají vztah k Moravě, jak hodnotí její stav a co pro ni chtějí udělat. Přečtěte si výběr z jejich odpovědí.

Na území Moravy a Slezska se nachází 11 volebních obvodů pro letošní volby do jedné třetiny Senátu Parlamentu ČR. Jedná se o obvody Žďár nad Sázavou, Znojmo, Vyškov, Brno-město, Přerov, Olomouc, Uherské Hradiště, Zlín, Frýdek-Místek, Ostrava-město a Kraviná.

Kraje Moravě neprospěly

Anna Šabatová (obvod Brno-město)

Nezávislá za koalici Zelení, Senátor 21 a Idealisté

V senátním volebním obvodu Brno-město svou kandidaturu překvapivě oznámila bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Osobně se identifikuje jako Moravanka, svůj život spojila s místem, kde kandiduje. “Narodila jsem se v Brně, vyrůstala jsem v obvodě, kde kandiduji, chodila jsem tu na základní školu, na gymnázium i na vysokou. Je pochopitelné, že se považuji za Moravanku, je to jedna z mých identit, za Češku v zemském slova smyslu jsem se nikdy nepovažovala,” vyznala se disidentka vězněná za dob komunistického režimu, která se stala jednou z mluvčích Charty 77.

Moravě podle ní neprospělo zavedení krajů místo návratu k zemskému uspořádání. “Osobně mě mrzí, že se naše společnost po roce 1989 nevrátila k zemskému uspořádání. Východní Němci to i po tolika letech udělali, vrátili se k původním historickým zemím a myslím, že udělali dobře. Vzpomínám si, že moravské zemské povědomí bylo před těmi třiceti lety ještě dosti silné. Vydali jsme se však cestou krajského uspořádání, kde je autonomie jednotlivých celků menší než v sousedním Německu nebo Rakousku”, kritizovala Šabatová, která do letošního roku zastávala post veřejné ochránkyně práv.

Karel Rais (obvod Brno-město)

ANO 2011

Podobně kriticky uvažuje bývalý rektor Vysokého učení technického Karel Rais, který kandiduje v témž obvodu. “Zrušením krajů, nebo alespoň jejich přeskládáním ve větší organizační či přímo zemské celky, by došlo k výraznému snížení počtu úředníků veřejné správy, kteří by mohli pracovat v budoucnu v potřebnějších oblastech, popřípadě by našli své uplatnění jinde.”

Rais by snížení počtu úředníků spojený se správní reformou vítal, k rychlému zrušení krajů je však skeptický. “Snížení úředníků veřejné správy by jistě byl krok správným směrem. Nevěřím však, že by v reálné době nejbližších 4 až 6 let došlo ke zrušení krajů. Reálnější je organizační, personální a územní reorganizace krajského uspořádání.”

Emeritní rektor a současný poslanec také poukázal na nevyvážený rozvoj Moravy. “Rozvoj Moravy je za posledních 30 let obrovský, ale je poněkud nevyvážený. Jsou oblasti, jako je univerzitní město Brno, kde máme velký počet studentů, kteří po absolvování vysoké školy často zůstávají v Brně a pracují v technologicky velmi vyspělých firmách. Dlouhodobý rozvoj firem vede k tomu, že se Brno stává evropským centrem vědy, výzkumu a jejich aplikací. A pak zde máme relativně chudou část Moravy, například Znojemsko či oblast Jeseníků. Tradičním problémem je velikost HDP, které vzniká na Moravě, v porovnání s finančními prostředky, které dostáváme zpět z centra na rozvoj Moravy,” popsal situaci Rais.

Chceme návrat k zemskému zřízení

Jiří Kadeřávek (obvod Brno-město)

Piráti

Z brněnských kandidátů existenci a fungování krajů zcela otevřeně kritizuje programátor a manažer Jiří Kadeřávek. Přímo to souvisí s jeho programovými prioritami.

“Mou prioritou ve vztahu k Moravě je poukazovat na její infrastrukturní podfinancovanost a podvybavenost. Projevuje se zejména v otázce dopravních napojení. Také hodlám poukazovat na problematiku správního členění. V tomto smyslu vnímám problém kraje Vysočina nerespektujícího historickou hranici a problémy rozdělení historicky kompaktních regionů mezi různé kraje. Aktuální podobu krajů nevnímám jako šťastnou, ale bez zásadní reorganizace samosprávy s tím nelze pohnout,” vyjádřil své přesvědčení Kadeřávek, který se podle svých slov jednoznačně považuje za kandidáta z Moravy. Prvním politickým subjektem, který získal jeho sympatie, bylo Hnutí za samosprávnou demokracii Moravy a Slezska. Nečekaný odchod předsedy HSD-SMS Boleslava Bárty Jiřího Kadeřávka velmi mrzel.

“Dokáži si představit návrat k zemskému uspořádání s hlavním městem Brnem
a zachování stávajících krajů s výjimkou Vysočiny. Znamenalo by to včlenit do samosprávné vertikály zemský mezistupeň. V Pirátské straně vnímám od některých kolegů ochotu na reformě samosprávy pracovat. Uvidíme, nakolik bude tento koncept zajímavý a zda projde primární volbou a testem voličské přízně v příštích parlamentních volbách. Je potřeba téma dále medializovat, ptát se lidí a komunikovat s nimi. V každém případě, hnutí hájící zájmy Moravy mohou počítat s mou spoluprací, rád budu tyto věci konzultovat i z pozice senátora,”
upřesnil spoluzakladatel Pirátské strany.

Pavel Trčala (obvod Brno-město)

Moravské zemské hnutí

Dalším otevřeným obhájcem zemské autonomie Moravy a zrušení krajů z brněnského obvodu je Pavel Trčala. “Mou prioritou je bojovat za Moravu a nastartovat diskuzi o nutnosti obnovení zemského zřízení.  Spolkové uspořádání by bylo geograficky, správně, finančně a kulturně spravedlivější a výhodnější pro všechny země v rámci ČR, tedy pro Moravu, Čechy, i Slezsko. Opravdu bylo potřeba vytvořit kraj v každém větším okresním městě? Aktuálně jsou tyto absurdní kraje tak malé, že se stejně musejí slučovat do “dvojkrajů”, aby mohly participovat na dotacích z EU. Tyto kraje jen uměle zvyšují počty úředníků a jsou obrovskou zátěží pro rozpočet. Paradoxně však z rozpočtového určení daní dostávají jen asi osm procent,” odpověděl Trčala na otázku redakce.

“Jako jediný z brněnských kandidátů otevřeně za Moravu bojuji. Před dvěma lety jsme vylepili moravské vlajky na nelegální billboardy kolem dálnic. Letos jsme napsali nápisy na hranici Moravy a Čech. Snažíme se opravovat média, která chybně prezentují, že je Morava v Čechách,” popsal sportovec a podnikatel z Brna, který se stal nejmladším tuzemským horolezcem, jenž zdolal Mount Everest.

Jan Šťovíček (obvod Zlín)

Moravské Zemské hnutí

V potřebě zásadní správní reformy a vzniku samosprávných zemí se s Trčalou shoduje prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček, který o přízeň voličů bojuje ve zlínském senátním obvodu.

“Jsem příznivcem postupné reformy veřejné správy, kdy krajům zůstanou kompetence úřadů státní správy, ovšem samosprávný prvek bude přenesen směrem na země Čechy, Moravu, Slezsko a metropolitní zemi Praha. Hlavně u Kraje Vysočina bude nutná úprava krajských hranic. Zlínský kraj nechť je i do budoucna důležitým prvkem veřejné správy, ale skutečně spravedlivý rozvoj tomuto nádhernému koutu Moravy zaručí až zemská samospráva jako protiváha pražského centra,” míní Šťovíček.

Odborník na sportovní právo, který se účastnil řady významných mezinárodních arbitráží, chce nastartovat úzkou spolupráci mezi moravskými kraji. “Konkrétněji chci také rozvinout co nejtěsnější a všestrannou spolupráci Zlínského kraje zejména se sousedním Jihomoravským krajem, ale samozřejmě i s kraji Olomouckým a Moravskoslezským,” uvedl Šťovíček.

Jan Grois (obvod Znojmo)

Člen ČSSD za Starostové a osobnosti pro Moravu

Podobně uvažuje starosta Znojma a kandidát na Znojemsku Jan Grois. “Určitě nemám pocit, že je současné postavení Moravy adekvátní. Občané našeho regionu nemají tolik možností ovlivňovat rozhodování v Praze, které jde často proti našim zájmům. S tím souvisí i moje pojetí senátu. Podle mě by to neměla být jakási rada moudrých, která diskutuje o lidem vzdálených tématech, ale měla by to být komora, kde silně zaznívají hlasy regionů,” uvedl Grois.

“Současný systém veřejné správy je velmi neefektivní, rozhodování by se mělo dostat blíže k občanům, ti by měli být schopni kontrolovat svoje volené politiky a úředníky. Kraje vznikly na základě politického rozhodnutí, nikoliv na základě nějaké racionální analýzy, proto bych se nebránil jejich nahrazení,” doplnil.

Tomáš Tomáš (obvod Brno-město)

KDU-ČSL

Mezi brněnskými kandidáty do senátu naopak vyjádřil největší nedůvěru k výrazné správní reformě lékař a komunální politik Tomáš Tomáš. “Co se týče postavení Moravy, mám asi jako každý Moravák pocit, že Morava je proti Čechám do jisté míry upozaděna. Nedokáži však říci, do jaké míry je tento pocit objektivní. Na druhé straně si myslím, že reforma nebo dokonce rušení krajů není na pořadu dne,” odpověděl kandidát lidovců.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Jaké si to uděláme, takové to budeme mít

Martin Pavlík (obvod Znojmo)

ANO 2011

Martin Pavlík je ředitelem znojemské nemocnice, dříve vedl Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Do senátu kandiduje na Znojemsku. Patří mezi kandidáty, kteří zdůrazňují, že postavení Moravy odvisí od vůle samotných Moravanů. “Akcentu na Moravu není nikdy dost, ale přiznejme si, že i zde platí ‘Jaké si to uděláš, takové to máš’. Je na nás, abychom pečovali o naše hodnoty a tradice, je naší odpovědností, abychom je přenášeli na další generace,” vyjádřil své přesvědčení Pavlík.

Antonín Seďa (obvod Uherské Hradiště)

ČSSD

Podobný názor má i Antonín Seďa, bojující o přízeň voličů na Uherskohradišťsku. “Neustálé zvyšování administrativy ze strany státní správy omezuje občanské svobody a regionální odlišnosti. To, co je podstatné, je uvědomění si Moraváků, že co si neuděláme sami nebudeme mít.”

Radní Uherského Hradiště považuje vznik současného systému krajů zásadní chybu. “V době vzniku krajů jsem prosazoval zemské zřízení naší země nebo alespoň zachování takzvaných velkých krajů, to znamená na Moravě dva kraje. To se nepovedlo a ukazuje se, že to přispělo k vysoké byrokratické zátěži a zbytečné administrativě. Také „drobení“ Moravy a Slezska nepřispívá ke zvyšování sebevědomí či větší spolupráci Moravanů. Protože pro řešení problémů je důležitá soudržnost a pospolitost každé společnosti. A to dnes i na Moravě poněkud postrádám,” popsal situaci Seďa.

Tomáš Kocourek (obvod Přerov)

ODS

Lékař a přerovský zastupitel se domnívá, že postavení Moravy je především dáno tím, jací zástupci ji reprezentují. “Nepochybně je zde prostor je zlepšení. Nikoliv jen v nedávném nákresu historických hranic Moravy a Čech na silnice, ale třeba i při propagaci Moravy jako celku při turismu či investičních pobídkách,” myslí si Kocourek.

“Například péče o silnice rozdělené mezi stát, kraj a město je mnohdy chaotická, koordinace dopravních staveb pak v regionu Přerovska mnohdy vyloženě nesmyslná. Tady vidím obrovské možnosti ke zlepšení,” kritizoval ortoped a lékař zdravotnické záchranné služby.

Radek Vincour (obvod Olomouc)

ODS

Podle starosty Uničova Radka Vincoura kandidujícího v olomouckém senátním obvodu je zásadní vést o případné zásadní správní reformě diskuzi. “O možnosti změny uspořádání našeho státu se musí vést diskuze. Vše ku prospěchu optimálního fungování státu”, uvedl Vincour s tím, že se na Moravě narodil a cítí se jako Moravák.

Marek Ošťádal (obvod Olomouc)

Nezávislý za STAN

Hanácký patriot Marek Ošťádal kandidující v témž obvodu zdůraznil, že důležité je, kde se o podstatných věcech rozhoduje. “O záležitostech regionů by měly mít pravomoci rozhodovat v těch dotčených regionech a ne někde v Praze. Jsou v tomto případě dvě možnosti řešení, buď zvýšení pravomocí regionů, nebo posílení zastoupení regionů tam, kde se o věcech rozhoduje. Oboje dle mého nyní není dostatečné,” sdělil starosta obce Náklo a člen hudební skupiny Stracené Ráj.

Ivo Valenta (obvod Uherské Hradiště)

Nezávislý za Soukromníci

“Mohl bych se dlouze rozepsat o případných problémech s dopravním napojením některých regionů na dálniční síť, srovnávat pracovní a platové možnosti jednotlivých krajů a podobně. To vše se ale dá řešit, pokud je vůle na všech stranách. Klíčové je, abychom měli všichni na paměti, že jsme a musíme být hrdými Moravany,” odpověděl na dotaz redakce Ivo Valenta obhajující senátorský post na Uherskohradišťsku.

Kraje nejsou problém

Pavel Ondrůj (obvod Přerov)

Piráti

Pavel Ondrůj kandidující na Přerovsku s kraji jako takovými problém nemá, zasloužily by si ale podle něj reformu. “Abych řekl pravdu, tak osobně nemám problém s dosavadním rozdělením na kraje. Je ovšem pravdou, že ještě v nedávné historii existovalo zemské zřízení, kde měla Morava určitou pozici. Kraje si každopádně nějaký typ reformy zaslouží,” uvedl přerovský zastupitel.

“Co mě spíš zaráží, je způsob, jakým jsou rozdělené senátní obvody, které nekopírují okresy a mnohdy zasahují i do více krajů. Kvůli tomu může být občas komplikované řešit problémy ve svém obvodu, když se de facto kříží s jinými celky,” dodal Ondrůj.

Ondřej Feber (obvod Karviná)

ANO

Kraje vyhovují také Ondřeji Feberovi, starostovi obce Stonava a bývalému senátorovi za Karvinsko, který se chce znovu dostat do senátu. “Kraje se za 20 let v našem systému moci našly, plní jasnou úlohu a bylo by pošetilé to zase měnit.”

Michaela Blahová (obvod Zlín)

KDU-ČSL

S tímto názorem souzní například i radní Zlínského kraje Michaela Blahová, která chce uspět v senátních volbách na Zlínsku. “Vzhledem k rozdělení ČR na 14 krajů, nevnímám Moravu v nevýhodném postavení. Rozhodně nejsem pro zrušení krajů,” odpověděla na dotaz redakce lidovecká kandidátka do senátu.

Petr Michálek (obvod Zlín)

Nezávislý za STAN

Kraje podporuje rovněž Petr Michálek kandidující ve stejném obvodu. Rodák z Hradce Králové považuje současné postavení Moravy v obecné rovině za adekvátní. Kraje mu vyhovují, dokonce je chce posílit. “Jsem zastánce decentralizace. Kraje bych nerušil, spíše posiloval,” odpověděl na dotaz reakce současný ředitel Městského divadla Zlín.

S místem, kde kandiduje ho pojí rodinný původ. Jeho otec se narodil v Uherském Hradišti.

Helena Pešatová (obvod Frýdek-Místek)

Nezávislá za STAN

Stejného názoru je i Helena Pešatová bojující o hlasy v obvodě Frýdek Místek, která je přesvědčená, že kraje jsou pro lidi příjemné a uchopitelné. “Jsem pragmatikem, mám ráda, když mají věci řád, jsou v prospěšné a jsou pro lidi příjemné a uchopitelné. Co funguje, není potřeba měnit,” vyjádřila své přesvědčení starostka Frýdlantu nad Ostravicí.

“Tendenční řeči o různých pohledech na jednotlivé části České republiky jsme snad již překonali,” dodala Pešatová.

Roman Kraus (obvod Brno-město)

ODS

Stejného názoru je bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. “Brno už dnes nemusí mít pražský komplex,” uvedl kandidát za obvod Brno-město.

Postavení Moravy v rámci ČR podle něj je adekvátní, rušení krajů odmítá, naopak by je posílil. “Kraje rušit rozhodně ne. Spíše větší pravomoci i odpovědnost,” je přesvědčen Kraus.

Ivo Bárek (obvod Vyškov)

ČSSD

O smysluplnosti a dobrém fungování úřadů je rovněž přesvědčen Ivo Bárek, který obhajuje senátorský post na Vyškovsku. “Před zrušením okresních úřadů jsem pracoval ve funkci přednosty Okresního úřadu ve Vyškově. Nebyl jsem velkým zastáncem krajských úřadů. Dnes ovšem krajské úřady fungují a starají se o mnohé věci, které se dotýkají života našich občanů a proto je nutná jejich podpora,” míní Bárek, který je rovněž zastupitel města Vyškova.

“Moravák či ‘Hanák’ jsem jak poleno. Na mojí mluvě je to i slyšet a musím říci, že mi to mnohdy otevírá dveře na mnohých pražských úřadech nebo ministerstvech,” dodal bývalý místopředseda Senátu Parlamentu České republiky.

Autor: pjk, foto: osobní stránky kandidátů, Senát PČR

Doporučujeme


2 Comments

  1. Na zasvěcenější komentování alespoň některých názorů kandidátů si redakce nebo někdo ze spolupracujících přispěvatelů z řad politologických odborníků netroufá? Jinak nejvíc upřímná se jeví prohlášení kandidátů za KDU-ČSL, kteří drží svoji novodobou tradici posledních let, vykořenit “moravistická” hnutí z Moravy, jak to jen jde; na svoje cyrilometodějské kořeny už křesťanští kandidáti z Moravy úplně zapomněli 🙁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*