Anketu Alej roku vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Prvních pět míst patří alejím z Moravy a Slezska

Spolek Arnika vyhlašuje anketu Alej roku již 12. rokem. Do letošního ročníku ankety Alej roku nominovali lidé 93 alejí a stromořadí z celé republiky. Prvních pět míst obsadily aleje z Moravy a Slezska. Vítězku vyhlásí herečka Petra Vojtková, která je i patronkou ankety. Podívejte se na video.

Výhercům gratuluje herečka a patronka ankety Alej roku Petra Vojtková.

A která alej za rok 2022 se stala tou nejoblíbenější? Na prvním místě se umístil Moravskoslezský kraj s Lipovou aleji na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Gratuluji všem regionálním vítězům. Gratuluji všem hlavním vítězům. Mějte se krásně a těším se už teď na další ročník.”

Chtěla bych za celý tým Alej roku, chtěla bych i za všechny patrony poděkovat letošnímu ročníku. Chtěla bych poděkovat všem, kteří jste hlasovali, bylo vás 7391, což je úplně nádherné číslo. A chtěla bych poděkovat především všem, kteří poslali svoje nádherné fotografie do naší ankety, protože naše fotosoutěž se koná každý rok a je čím dál oblíbenější. No a která, že ta alej za rok 2022 se stala tou nejoblíbenější? Na prvním místě se umístil Moravskoslezský kraj s Lipovou aleji na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Gratuluji všem regionálním vítězům. Gratuluji všem hlavním vítězům. Mějte se krásně a těším se už teď na další ročník,“ děkuje Petra Vojtková, herečka a patronka ankety Alej roku.

Vítězný titul se vrací do Moravskoslezského kraje po osmi letech

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2022, se stává Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Titul se vrací po 8 letech do Moravskoslezského kraje. Lipová alej je tvořena čtyřmi řadami a byla vysázena v 18. století. Velkou zajímavostí je, že vyrůstá na svahu sopky. Uhlířský vrch je totiž jedna z nejmladších vyhaslých sopek v České republice.

Vítězná alej vyhrála s 1041 hlasy, a předběhla alej na 2. místě o celých 606 hlasů.  Přesto má ještě daleko k překonání rekordu výherce s největším počtem hlasů. V roce 2018 vyhrála Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji s 1635 hlasy. Na 2. místě se umístila Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově v Brně. Slezsko reprezentuje také 3. příčka s Javorovou alejí ke kapli důlního neštěstí v r. 1894, která je připomínkou největšího důlního neštěstí v ostravsko-karvinském revíru. 4. místo patří Městské aleji na ulici Svatoplukova v Prostějově. Na 5. místě se umístila  památná Alej Lipky v Telči dlouhá 1400 metrů, která je velmi oblibeným výletním místem. Kompletní výsledky ankety v roce 2022 k nahlédnutí na webu projektu.

Celkové umístění alejí v anketě Alej roku 2022 (prvních pět v pořadí)

PořadíNázev aleje/stromořadíMěstoPočet hlasů
1.Lipová alej na Uhlířský vrchBruntál1041
2.Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitověBrno435
3.Javorová alej ke kapli důlního neštěstí v r. 1894Karviná420
4.Lipová alej na ulici SvatoplukovaProstějov385
5.Alej Lipky v TelčiTelč350

Následuje výhlášení tří nejkrásnějších fotografií a alejová slavnost

Velké gratulace k získání titulu nejoblíbenější Alej roku 2022 posílám do Bruntálu, nominujícím vítězné Aleje na Uhlířském vrchu. Pokud vím, je to první alej v soutěži, která vévodí sopce. V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to! Už od začátku si vytvořili velký náskok před ostatními soutěžícími. Přesto poslední hlas přišel v 11 hodin 59 minut 27 vteřin.  Také gratuluji nominujícím všech regionálních vítězných alejí a stromořadí. Už se těším na Alejovou slavnost, která proběhne ve vítězné Aleji na Uhlířském vrchu. Bude to velké a všechny srdečně zvu. Děkuji všem za čas, který jste anketě, a tedy stromům věnovali. Moc si toho vážím. Pomáháte Arnice  šířit povědomí o významů stromů a alejí v krajině, “ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová.

Přečtěte si  Yuna už nebude sama. Zlínská zoo uvítala nového samce černého jaguára

Anketa Alej roku vyhlášením vítězů nekončí. Patroni ankety ještě  vyberou 3 nejkrásnější fotografie, jejichž autory budeme znát ve čtvrtek 26.1. Na jaře pak na akci náváže Alejová slavnost.

Alej na Uhlířském vrchu

Autor, který nominoval absolutní vítězku, obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 regionálních vítězek obdrží poukazy od FotoŠkoda nebo vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana v Prazepoukaz na zmrzlinu od Crème de la Crème, čaje Sonnetor a mnoho dalších cen. Děkujeme všem našim sponzorům.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Zapojením do ankety lidé pomáhají šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině. Nadšenci mohou také aktivně vyhledávat nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňovat na ty, kterým hrozí zánik, a představovat mladé aleje, které sami nebo společně vysadili, a o které budou pečovat i v příštích letech.

Autor: red Zdroj a foto: Arnika

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*