Oblíbená prázdninová akce Archeologické léto je zpátky! Odborníci z Archeologických ústavů AV ČR a několika desítek dalších institucí zvou na návštěvu atraktivních archeologických lokalit a míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií. Již od června mohou návštěvníci prozkoumat přes 100 atraktivních lokalit s výběrem z více než 250 komentovaných prohlídek na celém území ČR.
Na více než 250 prohlídek můžou lidé vyrazit až do poloviny září. Registrace na exkurze je možná na webových stránkách Archeologického léta. První prohlídky jsou naplánované již od června, akce trvá do první poloviny září. Ovšem pozor: „Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto,“ říká Zdenka Filipová z brněnského Archeologického ústavu AV ČR.
Přinášíme přehled míst na Moravě i ve Slezsku.
Jižní Morava
- Mohyla Žuráň – Setkání na polykulturní lokalitě s doprovodným výkladem.
- Hradiště Malý Chlum – Procházkou z Huti sv. Antonie vystoupáme na hradisko z doby bronzové kde si užijeme výhled do krajiny a možná pod dohledem archeologa najdeme i střípky pravěké keramiky.
- Dolní Věstonice – Pavlov – Prohlídka expozice Archeoparku Pavlov s doprovodným výkladem a individuální procházka po archeostezce s několika zastávkami na místech nejvýznamnějších nálezů.
- Pravěký sídlištní areál Těšetice-Kyjovice – Prohlídka archeologické základny v Těšeticích-Kyjovicích i probíhajícího výzkumu s doprovodným komentářem.
- Hradiště Brno-Obřany – Procházka po významném hradišti z mladší a pozdní doby bronzové s dochovanými relikty opevnění s doprovodným výkladem.
- Hradisko u Mušova – Procházkou po naučné stezce s doprovodným výkladem archeologa vystoupáme do centrální části římské vojenské pevnosti Hradisko u Mušova.
- Hradiště Réna u Ivančic – Procházka po hradišti z doby bronzové s doprovodným komentářem.
- Zaniklá středověká ves Bystřec – Prohlídka jedné z mála kompletně prozkoumaných zaniklých středověkých vsí v České republice za doprovodu archeologa.
- Hrad Melice – Prohlídka pozůstatků jednoho z nejkrásnějších hradů u nás ze 14. století s doprovodným výkladem.
- Velkomoravské hradiště Mikulčice – Procházka po akropoli nejvýznamnějšího velkomoravského hradiště s doprovodným komentářem. Součástí prohlídky je také návštěva multimediální expozice nad 2. kostelem i probíhajícího archeologického výzkumu.
- Mušov – Brána do Římské říše a římská loď – Prohlídka expozice Návštěvnického centra Mušov – Brána do Římské říše, kterou provede jeden z autorů archeologické náplně výstavy. Poté se přesuneme k cca 800 m vzdálené replice římské veslice Danuvina Alacris.
- Hradiště Šumárník – Hradisko ze starší a střední doby bronzové s dosud patrnými mohutnými valy na vrchu Šumárník u Kněždubu.
- Archeologická procházka v okolí Hradiska u Velkých Opatovic – Archeologická procházka okolím hradiska z doby bronzové u Velkých Opatovic s doprovodným výkladem archeologa.
- Jeskyně Býčí skála – Prohlídka světoznámé jeskyně Býčí skála s doprovodným výkladem seznámí návštěvníky i s výsledky nejnovějších výzkumů. Navíc spatříte rekonstrukci halštatské vesničky přímo na louce před jeskyní!
Severní Morava a Slezsko
- Landek – Prohlídka reliktů raně a vrcholně středověkého hradu na návrší Landek s doprovodným výkladem.
- Archeopark Chotěbuz-Podobora – Prohlídka archeoparku na významném pravěkém a raně středověkém hradišti s doprovodným výkladem.
- Kotouč – hora bohů a pokladů – Prohlídka jeskyně Šipka s nejstaršími doklady kosterních pozůstatků neadrtálců a mystické hory Kotouč s početnými nálezy bronzových pokladů s doprovodným výkladem.
Střední Morava
- Expozice loštických pohárů – Komentovaná prohlídka nové expozice Hrnčířství na Lošticku v proměnách času, která bude probíhat formou střídání výkladu archeologa (starší období) a historika (mladší období).
- Olomouc – archeologie středověkého předměstí – Procházka po středověkém předměstí Olomouce zvaném Bělidla, které se dnes nalézá kolem Sokolské ulice.
- Keltské oppidum Staré Hradisko – Prohlídka nejvýznamnějšího moravského keltského oppida s doprovodným výkladem.
- Hradiště Stavenice – Prohlídka raně středověkého hradiště Stavenice za doprovodu archeologa.
- Hradiště Rmíz u Laškova a mohylník Křemela – Prohlídka pravěkého hradiště s dosud patrným mohutným opevněním a blízkého mohylového pohřebiště s doprovodným výkladem.
- Ludéřov – Prohlídka objektu tzv. Švédských šancí, původně interpretovaných jako keltská svatyně a blízkého mohylového pohřebiště s doprovodným výkladem.
- Slatinky – Projděte se s námi po několika zajímavých archeologických lokalitách na východních svazích Kosíře – uvidíte místo, kde sídlili paleolitičtí lovci, mohylová pohřebiště z období eneolitu, pravěká hradiště i sídliště a pohřebiště lidu popelnicových polí z doby bronzové. To vše s doprovodným výkladem.
- Alojzov – paleolitická stanice a mohylníky – Procházka po několika archeologických lokalitách v okolí obce Alojzov- paleolitická stanice v trati Golštýn, úvozové cesty a dvě mohylová pohřebiště z období eneolitu.
- Expozice Pravěk Mohelnicka v doprovodu archeologa – Projděte se pravěkem Mohelnicka za doprovodu archeologa!
- Otaslavice – středověký hrad a pravěká hradiště – Prohlídka několika archeologických lokalit v Otaslavicích a nejbližším okolí z několika historických období, ale zaměříme se na Dolní a Horní hrad z období středověku a pravěké hradiště Obrova noha s výraznou fortifikací.
- Drahanovice – Prohlídka středověké tvrze Černá věž s expozicí, mohylníku u Lusthózu a hradiště na Dubovém kopci s doprovodným výkladem.
- Hrad Helfštýn – Prohlídka hradu i předhradí s doprovodným komentářem. Součástí je také prohlídka expozice “Archeologie na hradě Helfštýn”.
- Předmostí u Přerova – Komentovaná prohlídka odkryté vrstvy s kostmi zvířat poslední doby ledové v Památníku lovců mamutů a procházka na lokalitu Hradisko.
- „Švédské šance“ u Horních Moštěnic – Prohlídka reliktů jedné z redut opevněného tábora švédských vojsk z roku 1643 s doprovodným výkladem archeologa.
Východní Morava
Mohylník Tabarky – Raně středověké mohylové pohřebiště Tabarky s doprovodným komentářem archeologa.
Archeologický výzkum Polešovice – Jedinečná příležitost podívat se na probíhající archeologický výzkum polykulturní lokality v pískovně v Polešovicích.
Hrady Šaumburk a Nový Šaumburk – Prohlídka hradní zříceniny Nový Šaumburk s doprovodným výkladem.
Opevněné sídliště Prasklice-Křéby – Opevněné sídliště ze starší doby bronzové, ležící na místě známého poutního místa Křéby v katastru Prasklic.
Hradiště Hostýn – Procházka po významném mariánském poutním místě očima archeologa – podíváme se na dosud patrné relikty mohutného opevnění z doby bronzové a dozvíme se, zda zde zanechali své stopy také keltové.
Hradisko sv. Klimenta u Osvětiman – Prohlídka lokality opředené mýty a legendami se silnou cyrilometodějskou tradicí s doprovodným výkladem.
Modrá u Velehradu – Jedna z nejstarších raně středověkých kostelních staveb na našem území je k vidění v podobě základů stavby i hypotetické rekonstrukce v reálné velikosti. V archeoskanzenu „Velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví“ lze vidět více než 20 rekonstrukcí staveb z raného středověku i zcela nově otevřenou expozici Klenotnice Velké Moravy.
Západní Morava
Paleolitické sídliště Mohelno-Plevovce – Unikátní příležitost vidět archeologický výzkum na dně vypuštěné přehrady! Jen pár dní v roce mají archeologové možnost zkoumat osídlení lovců sobů a koní z doby před 23 tisíci lety a vy můžete být u toho.
Mohylník Mohelno – Mohylové pohřebiště ze starší doby železné s jedinou dosud zachovalou mohylou jasně patrnou v terénu.
Mohelno – komentovaná prohlídka expozice – Komentovaná prohlídka expozice s nálezy z Mohelna a okolí, která doplní komentované prohlídky na lokalitách Mohelno-Plevovce a mohylník Mohelno.
Telč – Cílem akce je seznámení s výsledky některých archeologických výzkumů, které v historickém jádru města proběhly v minulosti, a jejíchž výsledky jsou dnes širší veřejnosti téměř neznámé. Při exkurzi budou pomocí výkladu a obrazové dokumentace představeny zdejší nejvýznamnější objevy.
Hrad Rokštejn – Prohlídka hradní zříceniny Rokštejn s doprovodným výkladem.
Autor: red Zdroj a foto: Archeologické léto, Akademie věd ČR, Archeologický ústav AV ČR Brno
Buďte první kdo přidá komentář