Archeologové hlásí zásadní nález na území starého Brna. Na Vídeňské ulici odkryli příkop z 11. století

Pozůstatky raně středověkého příkopu zasypaného keramikou nalezli archeologové při průzkumu v areálu Nemocnice Milosrdných bratří na ulici Vídeňská v Brně. Jedná se o důležitý nález, který může přinést zásadní poznatky o podobě oblasti v první polovině 11. století, uvedl vedoucí výzkumu Róbert Antal.

Nález přinese nové poznatky o raně středověkém Brně

“Jde o další mimořádně důležitý nález, který nám postupně odhaluje rozsah a hlavně podobu Brna knížete Konráda I. zmíněného v Kosmově kronice. Krom příkopu byly na ploše odkryty i další zahloubené jámy z období raného středověku, části vrcholně středověké nadzemní stavby a nálezy dokumentující život majitelů usedlosti až po práh novověku,” uvedl Antal.

Příkop archeologové našli poblíž nedávno odhalené úvozové středověké cesty, která vedla z levého břehu řeky přes brod směrem do Rakouska. “Chronologicky se zdá, že by příkop mohl pocházet ze starší etapy, než je ta Konráda I. Brněnského. Příkop mohl být součástí menší aglomerace, která se později stala součástí Konrádova Brna,” dodal Antal.

Jedná se o jeden ze vzácných nálezů období starších dějin

Příkop byl zasypaný keramikou z pozdější doby. Zatím se zdá, že cesta vznikla až později než tento příkop. Takto starých pozůstatků osídlení odborníci zatím nenašli mnoho, i když okolí řeky bylo osídlené už od doby kamenné. “Je to teprve druhý prokazatelný nález raně středověké aglomerace s opevněným centrem, z druhého břehu řeky máme i jeden nebo dva starší nálezy,” řekl Antal.

Archeologové se na místo dostali díky tomu, že Nemocnice Milosrdných bratří připravuje stavbu léčebny dlouhodobě nemocných – Dům sv. Jana z Boha.

Staré Brno – nálezy z období kol 11. stol:
1 – rotunda P. Marie v areálu starobrněnského kláštera
2 – zaniklý kostel sv. Prokopa a Oldřicha
3 – lokalita „Modrý lev“ – jedna z možných poloh původního hradu Brno
4 – nález hradby v roce 1999 na křižovatce ulic Křídlovické a Ypsilantiho
5 – aktuální nález příkopu v areálu kláštera milosrdných
6 – mladohradištní pohřebiště s rotundou nalezenou v roce 2015
7 – osídlení při Vídeňské ul.

Raně středověké Brno budoval na sklonku 11. století přemyslovský kníže Konrád. Dnešní Staré Brno se tehdy nacházelo na obou březích řeky. Kde přesně brod byl, zatím archeologové neví, tok řeky Svratky byl později uměle napřímen. Brod byl tehdy jedním z mála míst, kde bylo možné řeku překonat, další se nacházel až několik kilometrů dále po proudu. Kamenný most zhruba v místě dnešní Vídeňské ulice byl postaven až později.

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Zdroj: ČTK, foto: Archaia Brno z. ú.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*