Archeologové měli v Třebíči žně. Letní bádání přineslo zásadní objevy

Deset měsíců trvající výkopové práce při revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči umožňují také rozsáhlý archeologický průzkum. Zatímco na sklonku loňského roku probíhaly výkopy a průzkumy na horní straně náměstí a ve středové ploše, letos v letních měsících se přesunuly na spodní stranu.

Po nálezech desítek mincí, částí oděvů, dřevěného vodovodního potrubí nebo pranýře narazili archeologové na pozůstatky nejstarší etapy osídlení Třebíče.

„Pro poznání nejstarší historie Třebíče jsou to zásadní objevy. Zkoumáme úsek pod současnou vozovkou v úrovni budoucí kašny, kde se prozatím na jediném místě podařilo ve vetší ploše odkrýt doklady trhové osady z 12. století. Na pozůstatky této etapy jsme během prací naráželi již dříve, avšak zde výzkum zachytil nejzachovalejší část s mnoha nálezy. Jde především o základy nadzemních dřevěných konstrukcí, úseky podlah nebo kamenný podklad pece,“ uvedl Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Nalezená rukavice je nejstarší doloženou na našem území

Vše bylo postupně zanášené vrstvami bohatými na organický materiál a drobné nálezy v podobě fragmentů keramiky, kovových a kostěných nástrojů, šperků či částí kožených oděvních doplňků, například rukavice, která je prozatím nejstarší doložená na našem území. Z mladších nálezů, spadajících již do éry raného města, zaujaly ucelené úseky nejstaršího dláždění komunikace z počátku 14. století, relikt zárodku budoucí městské kanalizační sítě nebo odpadní jáma zasypaná keramikou, ležící téměř uprostřed náměstí.

Autor: red Zdroj a foto: Město Třebíč

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*