Archeologové objevili v Jihlavě nejstarší předmět s ježkem

Nalezený střep nádoby s motivem ježka z 16. století.

Archeologický výzkum v centru Jihlavy přinesl další významný objev. Na dvoře rekonstruovaného domu na Masarykově náměstí objevili nejstarší předmět s motivem ježka. První na území města.

Dům na Masarykově náměstí 21 skýtá archeologické unikáty. Po letošním významném nálezu razidla a dalšího inventáře královské mincovny z konce 13. století, který odhalil přesnou podobu mincí ražených v Jihlavě, byl nalezen další střípek dějin. Je jím fragment keramické nádoby s motivem ježka.

„Nález je unikátní v tom, že je prvním takovým na území města. V Jihlavě nikdy nebyla nalezena žádná movitá věc, která by na sobě měla vyobrazeného ježka,“ uvedla Veronika Juráková ze společnosti Archaia Brno. Archeoložka také stála za objevem prvního ježka na Jihlavsku, a to při rekonstrukci fary ve Stonařově před třemi lety.

Archeologové vzápětí ohlásili další nálezy. Vedle keramického kachlu z kamen jsou to různé mince, dřevěná lžička či kožená bota. Většina artefaktů včetně těch dekorovaných ježky je datována na 16. století.

„V současné době zde totiž dochází k odebírání zásypů podlah nad renesančními stropy, které jsou z druhé poloviny 16. století. Většinou se tedy jedná o ztrátové předměty, které propadaly škvírami v dřevěných podlahách nebo se sem dostaly při zasypávání podlah,“ vysvětlil archeolog Šimon Kochan.

V domě vznikne vzdělávací centrum i výstava

Původní renesanční stropy domu na Masarykově náměstí po rekonstrukci nebudou plnit nosnou funkci. Po šetrné renovaci ale zůstanou na svém místě jako součást budoucího vzdělávacího centra. “Na své místo se po výzkumu a čištění vrátí také všechny významné archeologické nálezy. Budou zpřístupněny veřejnosti v rámci výstavy,” doplnila mluvčí města Aneta Hrdličková.

Zdroj a foto: město Jihlava

Související články

Přečtěte si  Břeclav chce přeměnit památkově chráněný zámek na hotel, hledá investora

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*