Opravené Bazaly se brzy otevřou. Vyroste na nich nový Baroš?

Časy, kdy se po zaplněných Bazalech proháněli Milan Baroš, Václav Svěrkoš či Marek Heinz, jsou nenávratně pryč. Legendární ostravský stadion šel k zemi, už brzy se na něj ale vrátí nový život.

Bazaly byly otevřeny v dubnu roku 1959. Poslední utkání na nich Baník odehrál v roce 2015, kdy přivítal pražskou Duklu. Poté se ostravský klub přestěhoval do Vítkovic a nový domov našel na místním Městském stadionu.

Budoucnost Bazalů byla nejasná. „Stadion stojí na místech s komplikovanými geologickými poměry a současně se jedná o lokalitu ohroženou únikem důlních plynů. V podstatě proto připadaly v úvahu jen varianty využití se zachováním rozsáhlých nezastavěných ploch. Mohl tady vzniknout kupříkladu park nebo Bazaly mohly i nadále sloužit fotbalu,“ řekl Libor Folwarczny, předseda představenstva společnosti Vítkovice Aréna, která se stará o profesionální sportovní infrastrukturu města. Nakonec padla volba na druhou variantu.

Regionální akademie i Baník

Na Bazalech právě finišují stavby nového městského tréninkového centra, které se otevře v polovině listopadu. Svůj nový domov tady najde Regionální fotbalová akademie a od prosince také klubová akademie Baníku. Celková cena, i s odkupem Bazalů v roce 2013, se vyšplhala na 435 milionů korun bez DPH.

Bývalá hlavní tribuna se proměnila na nový objekt s veškerým potřebným zázemím včetně šaten, posilovny, rehabilitacemi či tělocvičnou, kterou bude moct využívat i široká veřejnost. Hlavní hrací plocha poslouží jako jedno hřiště v klasickém režimu, nebo jako tři hřiště v příčním režimu. „Tráva má totiž nějakou časovou dotaci a využitelnost hlavního hřiště je díky příčnému režimu trojnásobná,“ vysvětluje Folwarczny. Součástí areálu je také hřiště s umělou trávou, které lze provozovat celoročně. „V zimě totiž nejdou využívat travnaté plochy,“ dodal Folwarczny.

Objevily se i kritické hlasy na to, že areál mohl být využitý více, jeho další rozšíření ale nebylo možné. „Rozšířili jsme plochy, ale jsme limitováni prostorem. Více ploch už tam zkrátka umístit nešlo,“ zdůrazňuje předseda představenstva společnosti Vítkovice Aréna, který je rád, že Ostrava má další místo, kde mohou vyrůstat nové fotbalové talenty.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Sportoviště získá již finální podobu

Ostravský Baník se v letošní sezoně Fortuna ligy drží ve vrchních patrech tabulky, v nejvyšší soutěži navíc hrají i další kluby z regionu Karviná s Opavou. A všichni si moc dobře uvědomují, že nejdůležitější je kvalitní práce s mládeží. „Nové Bazaly fotbalovému potěru určitě pomůžou,“ říká Folwarczny.

Stavby na slavném ostravském stánku míří do finále. Měnil se také plot, sanovaly se ochozy a opravovala se horní cesta. Současná verze nových Bazalů bude konečná, do budoucna už se žádné podstatnější změny neplánují. „Prostor, který máme, je ze sta procent využitý. Areál by měl být ve finální podobě,“ uzavřel Folwarczny.

Autor: pes Foto: M. Albert

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*