Biskupové souhlasili s procesem blahořečení Martina Středy, slavný obránce Brna pomohl k vítězství nad Švédy

Slavnému obránci Brna před Švédy byla před rokem odhalena socha

Čeští a moravští biskupové schválili žádost předloženou brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem o zahájení beatifikačního procesu jezuitského kněze Martina Středy. Podílel se na úspěšné obraně Brna před mnohonásobnou švédskou přesilou.

“Martin Středa je uctívaný obránce Brna, jehož duchovní opora veliteli vojsk i obráncům Brně přispěla k vítězství nad švédskými vojsky v roce 1645,” připomněla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Na památku této události se kolem 15. srpna konají oslavy Dne Brna. V roce 2020 požehnal biskup Cikrle sochu Martina Středy, která stojí před jezuitským kostelem v Brně, kde je páter Středa uložen k věčnému odpočinku. Po slavném obránci je pojmenována i ulice v centru města.

Po schválení biskupskou konferencí bude Tovaryšstvo Ježíšovo (jezuité), které tento kanonizační proces povede, připravovat další procesní kroky. “Po schválení v Římě by mohly následně vést k oficiálnímu zahájení diecézní fáze beatifikačního řízení P. Martina Středy,” upřesnila Jandlová.

Martin Středa

Páter Středa se zařadí po bok Marie Restituty

Šlo by tak již o druhou osobu úzce spojenou s moravskou metropolí, která by se mohla stát kandidátem svatořečení, a to po husovické rodačce Marii Restitutě Kafkové, kterou v roce 1998 ve Vídni blahořečil papež Jan Pavel.

Biskup Vojtěch Cikrle zahajoval již tři kanonizační procesy – babických mučedníků P. Jana Buly a P. Václava Drboly (2004, 2011),  boromejky Vojtěchy Hasmandové (1996) a těšitelky Rosy Vůjtěchové (2019).

Zdroj: Brněnské biskupství, foto: Lenka Fojtíková

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*