Blíží se doba fotovoltaická. Inspirovat se můžeme v Dolním Rakousku

Brno ani Morava nespí, jsem si řekl, když jsem začátkem února četl článek týkající se fotovoltaických elektráren. Město Brno plánuje do této technologie investovat 1,2 miliardy korun a nazývá ji “sluneční elektrárnou“. Solární panely stojí už dlouhá léta na mnoha místech po celé zemi, roztroušeny v přírodě však zabírají úrodnou zem, hyzdí ráz krajiny a dráždí svou přítomností skalní příznivce atomových a tepelných elektráren. Budoucnost solárních elektráren je ale, zdá se, jinde. A teď se k tomu u nás poprvé vehementně přihlásila i Morava. Solární panely patří tam, kde je nikdo nevidí a kde jsou Slunci nejblíže – na střechy.

Vizionář Vitalij Kryvoručko

Už leta se znám s Vitalijem Kryvoručkem, Ukrajincem žijícím ve Vídni. Vystudoval na Vídeňské zemědělské univerzitě a specializoval se nejdříve na výrobu energie z biomasy. Doba pokročila a tato zařízení si úspěšně prorazila cestu po celé zemi, dnes stojí v Rakousku v podstatě u každého města či vesnice, všude tam, kde se dříve hromadil biologický odpad. S příchodem prvních elektromobilů si však Vitalij uvědomil, že na rozdíl od biomasy, skýtá využití sluneční energie nekonečné možnosti rozvoje energetiky – a to především ve městech, navíc, zcela ekologicky a udržitelně. Slunce odevzdá za pouhé 3 hodiny Zemi tolik energie, jakou spotřebuje za současných technologií celé lidstvo během jednoho roku – říká nadšeně vědec a teď i podnikatel, jehož první solární elektrárna stojí na ploché střeše a je zabudována do fasády bývalého skladu a velkobchodu, který v roce 2019 koupil a přestavěl v nedalekém Vídeňském Novém Městě.

V dvoupatrové budově má místo 80 bytových jednotek pro 160 nájemníků, několik restaurací a malý hotel. Jedním z prvních nájemníků je místní policie s 28 zaměstnanci, také firma specializovaná na výrobu bezpečnostního osvětlení do uzavřených prostor a o pronájmu největší restaurace o velikosti 500 metrů čtverečních probíhají obchodní jednání s restaurací s rozvozem italských specialit. Byty jsou již z velké části pronajaty. Na příjemné ceny lákají i mladé páry či studenty, kteří si za bydlení nemohou dovolit utratit více než 400-500 Eur měsíčně.

Výsledky vídeňské studie jednoznačně potvrzují využitelnost solární energie i na sever od Alp

Vídeňská radnice má již 10 let zpracovanou studii o městských solárních elektrárnách, na které se podílel i Vitalij osobně. Autoři v ní dochází k závěru, že podle typu a určení budovy (od obytného domu se šikmou střechou až po sklad s plochou střechou) je v klimatických podmínkách severovýchodního Rakouska (a tedy velice podobným jižní Moravě) je možné za současného stavu techniky fotovoltaickým zařízením vyprodukovat od 80 až po 500% elektrické energie – měřeno podílem vlastní spotřeby.

Co to znamená? Že již i nevýhodně položený dům se šikmou střechou, je pomocí solárních panelů schopen vyrobit sám takřka veškerou elektrickou energii, kterou spotřebuje. Jeho obyvatelé by tedy museli dokupovat pouze asi pětinu z veřejné elektrické sítě. Naopak různé technické budovy s plochou střechou a malou vlastní spotřebou elektrického proudu, jsou potenciální solární elektrárny, které jsou teoreticky schopny zásobovat solárním proudem své široké okolí. Po ročním provozu svého obytného domu ve Wiener Neustadtu si Vitalij spočítal, že jeho dům je schopný nejen pokrýt svoji vlastní spotřebu, ale že by 1/3 vlastní produkce mohl nabízet okolním budovám.

Green Point – energeticky soběstačný a současně ekonomický dům

Tento rok může tedy „Green Point“ (tak se dům jmenuje) přikročit k fázi 2 svého solárního projektu. Zakoupením vysoce výkonných a stále ještě stále poměrně drahých 220 kWh baterií, za v přepočtu zhruba 2,5 milionů Kč, bude schopen kompenzovat noční výpadky solárního proudu a tak ukončit byť pouze částečnou závislost na elektrické síti. Do ní již sice své přebytky vytvořené solárními panely mohl přes den prodávat, ale za zhruba dvakrát vyšší cenu v noci opět kupovat. Investice do baterií se rentuje za 7 let. Navíc, již dnes dobře izolovaná stavba s trojitými okny a podlahovým topením, splňující kritéria nízkoenergetického domu, šetří náklady na tepelnou energii. Ale i zde touží Vitalij po soběstačnosti. Zakoupením tepelného čerpadla se stane i po této stránce zcela nezávislým a navíc kompletně ekologickým a udržitelným výrobcem tepelné energie. K vybavení domu patří i vlastní dobíjecí stanice na elektromobily, které si mohou nájemníci zapůjčit, a která takto již dnes jezdí na solární proud.

Autor:w.m. Foto: archiv autora

Doporučujeme

2 Comments

 1. Pěkná úvaha “je možné za současného stavu techniky fotovoltaickým zařízením vyprodukovat od 80 až po 500% elektrické energie – měřeno podílem vlastní spotřeby” a “nejen pokrýt svoji vlastní spotřebu, ale 1/3 vlastní produkce nabízet okolním budovám”- s několika nedostatky:
  (1)
  Platí pouze, když svítí Slunce. Když Slunce ve Vídni nesvítí, je třeba “… za zhruba dvakrát vyšší cenu v noci opět kupovat …” – a to nemusí být v noci – stačí, když je zataženo.
  (2)
  Ano, část energie při přebytku slunečního svitu lze skladovat v akumulátorových bateriích. Nevím, jak velkou kapacitu mají zde použité akumulátory (kapacita se měří v [Ah] – ampérhodinách).
  Jaké je v domě vytápění a jak se připravuje teplá voda? Také plynový kotel a tepelné čerpadlo potřebují elektřinu.
  Počítejme, že 80 bytových jednotek, několik restaurací a malý hotel je ekvivalent 100 bytů. Pak 220 kWh výkonu z baterií postačí pro těchto 100 jednotek na 4,5 hodiny při spotřebě 0,5 kWh na jednotku a 2 hodiny při 1,12 kWh na jednotku.

  Množství elektřiny vyrobené aktuálně v solárních zařízeních v Německu můžete sledovat online na stránkách
  https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/
  Zrovna dnes je vidět, že téměř veškerou elektřinu vyrobily škaredé klasické elektrárny, Slunce téměř nepřispívá a vítr fouká málo.

  Samozřejmě Vitalijovi přeji hodně úspěchů.
  Komerční stránky projektu Green Point v angličtině a němčině jsou zde:
  https://green-point.at

  • Omlouvám se za chybné jednotky ve výpočtu.
   Popletl jsem energii (práci) [kWh] a příkon (výkon) [kW].

   —toto je špatně—
   Pak 220 kWh výkonu z baterií postačí pro těchto 100 jednotek na 4,5 hodiny při spotřebě 0,5 kWh na jednotku a 2 hodiny při 1,12 kWh na jednotku.
   —správně je—
   Pak 220 kWh energie z baterií postačí pro těchto 100 jednotek na 4,5 hodiny při spotřebě 0,5 kW na jednotku a 2 hodiny při 1,12 kW na jednotku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*