Břeclav chce přeměnit památkově chráněný zámek na hotel, hledá investora

Břeclavský zámek by se v budoucnu mohl proměnit na hotel. Město už má hotový návrh studie proveditelnosti a také akční marketingový plán, jak ambiciózního cíle dosáhnout. Prostřednictvím agentury CzechInvest nyní hledá partnera, který by se s městem do přestavby pustil formou PPP projektu.

„Opakovaně jsme se pokoušeli získat na rekonstrukci zámku peníze z různých dotačních titulů, bohužel neúspěšně. Bez dotace je přitom oprava zámku s aktuálním rozpočtem asi 500 milionů pro město nedosažitelná,“ vysvětluje starosta Svatopluk Pěček s tím, že zisk dotací komplikuje i fakt, že zámek není národní kulturní památkou, nýbrž pouze kulturní památkou.

Právě proto se vedení města začalo zabývat myšlenkou rekonstrukce zámku formou PPP projektu – tedy propojením veřejného a soukromého sektoru. Potencionálního partnera, který by do přestavby památky investoval, město hledá ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Oslovuje například zahraniční řetězce, které již mají s přestavbou památek na hotelová zařízení zkušenosti. Vkladem města do tohoto partnerství by bylo již vydané stavební povolení na rekonstrukci zámku, které Břeclav neustále udržuje v platnosti.

Využití zámku jako hotelu město vybralo na základě doporučení architektů a zkušených analytiků s lokální i mezinárodní expertízou. Hotel by mohl nabídnout až 7 multifunkčních konferenčních a kongresových sálů až pro 551 osob. Společenské prostory by mohly sloužit k oslavám, svatbám, festivalům, kongresům, školením i různým setkáním. V zámeckých prostorách je možné vybudovat dle aktuálního návrhu do 65 pokojů – v různých pokojových kategoriích a s rozlohou od 25 do 75 m² a vždy v minimálně dvoulůžkovém obsazení. Maximální kapacita by mohla dosáhnout až 130 ubytovaných osob. Investor si ovšem může kapacitu upravit dle svých potřeb a standardů. Pamatuje se i na parkování. V parkovací podnoži lze vybudovat podzemní garáže. Nezanedbatelným faktem je i to, že v hotelu by mohlo najít práci až 50 zaměstnanců a celý projekt by byl navázán na místní podnikatelské subjekty.

Inspiraci pro proměnu zámku hledali v tuzemsku i v zahraničí

Inspiraci pro přeměnu památky v hotel hledalo město v zahraničí, v tuzemsku jako vzor přestavby památky může sloužit hrad Helfštýn, který je důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou, a také hotel hotel Barceló Brno Palace na Šilingrově náměstí. I v Břeclavi je cílem zachovat genius loci zámku a jeho okolí a při přestavbě ponechat přiznané historické prvky.

Přečtěte si  Urbanistická soutěž ve Velkém Meziříčí: Hledá se nový život pro areál Svit s důrazem na veřejný prostor a dopravu

 V Břeclavi dnes funguje jediný hotel, navíc stojící mimo intravilán města. „Narážíme na to například u firemní klientely. Břeclavské firmy své klienty a partnery ubytovávají v Brně, Mikulově, dokonce i Znojmě. Nemohou si tu udělat konferenci či pracovní setkání,“ poukazuje místostarosta Jakub Matuška na situace, kdy hotel odpovídající kvality Břeclavi nejvíce chybí. Optimisticky vidí i možnosti využití hotelu turisty. „Cestovní ruch roste, vrací se na předcovidovou úroveň. A jižní Morava je nejnavštěvovanější region v zemi,“ poznamenal.

Hotel v Břeclavi by mohl těžit z pozice Břeclavi coby důležitého dopravního uzlu, k jehož významu do budoucna přispěje i dobudování dálnice D55. Město leží na pomezí tří států, je vstupní branou do Lednicko-valtického areálu a do budoucna i do chystané chráněné krajinné oblasti Soutok. Služby by v hotelu mohli využít i cykloturisté projíždějící po oblíbené mezinárodní cyklostezce, která prochází v bezprostřední blízkosti zámku.

V souvislosti s projektem vzniká webová stránka Hotel zámek Břeclav.

Zámek v Břeclavi je renesanční zámecká stavba vybudovaná na základech staršího hradu. Ten vybudoval patrně kníže Břetislav I., od něhož panství dostalo své jméno. Hrad sloužil jako jedno ze správních středisek knížectví středověké Moravy. V 16. a 19. století byl přestavován na zámek. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. V současné době je z důvodu dlouhodobé neúdržby v havarijním stavu a probíhají přípravy na jeho postupnou rekonstrukci, která započala roku 2020 opravou jižní věže. Přístupná je v turistické sezóně pouze hlavní vyhlídková věž a sklepy, které jsou součástí vinárny.

Autor: red Zdroj a foto: Město Břeclav, Hotel zámek Břeclav

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*