Osmý ročník participativního rozpočtu Dáme na vás je u konce. V průběhu listopadu měli Brňané a Brňanky možnost podpořit projekty, které mají za cíl zlepšit život ve městě. Hlasování se zúčastnilo více než 20 tisíc lidí. Nejvíce hlasů získal projekt Obnova tradic Brněnska, který usiluje o obnovu původních krojů a lidových tradic v Brně, a projekt Stromy na Milady Horákové, jehož cílem je dostat zpět stromy na ulici Milady Horákové, jak zde byly historicky a proměnit ji v zelenou alej.
„Letošní ročník byl dramatický do posledních chvil. U sedmi vítězných projektů jsou minimální rozdíly v počtu kladných hlasů, všechny se pohybují lehce nad 4 tisíci. Zároveň mám radost z toho, že letošní ročník, kterého se zúčastnilo 20 493 Brňanů, se přiblížil rekordnímu roku 2020, kdy jich ve finále hlasovalo 20 676. Naše práce nyní ale nekončí, naopak začínáme pracovat na realizaci vítězných návrhů,“ uvedl radní pro oblast participace Petr Bořecký.
Seznam vítězných projektů:
- Obnova tradic Brněnska
- Stromy na Milady Horákové
- Galerie Czech
- Stromy za stromy
- Přístupová cesta k fotbalovému hřišti!
- Fandr pro všechny – oživme hřiště
- Výuková zahrada v Líšni
Participativní rozpočet Dáme na vás 2024 v číslech (a srovnání s rokem 2023)
Celkový počet letos přihlášených projektů dosáhl 118, což je o něco méně než v roce 2023, kdy bylo přihlášeno 138 projektů. Je však vidět, že navrhovatelé se více věnovali přípravě projektů. Počet proveditelných projektů však vzrostl na 74 oproti 56 v předchozím roce. Stejně jako v roce 2023 bylo na participativní rozpočet vyhrazeno celkem 35 milionů Kč.
Obnova tradic Brněnska
Vítězný projekt se týká tradiční moravské kultury. Vychází z faktu, že na brněnských hodech se nejčastěji oblékají kyjovské kroje z půjčovny, přestože existují dochované exempláře a záznamy popisující kroje brněnské.
Brněnské kroje představují nedílnou součást bohatého kulturního dědictví města a okolního regionu. Tyto tradiční oděvy reflektují nejen historii a tradice oblasti, ale také přinášejí do současnosti vzpomínku na minulé generace. Ač původně sloužily jako všední oděvy pro venkovské obyvatelstvo, postupem času se staly symbolem identity a tradice, na kterou chceme navázat.
Obnova původních krojů a dalších lidových tradic v Brně má obrovský potenciál a nemálo pozitivních vlivů. Tím nejdůležitějším je navázání na odkaz našich předků. “Je až skoro zázrak, jakým způsobem se organicky začal folklor v posledních letech vracet do módy a vytvořil mezi mladými lidmi nová pouta a přirozený vztah k místu, kde žijí. Nejedná se pouze o krátkodobý trend, snahu o návrat ke kořenům pozorujeme na Brněnsku dlouhodobě – zejména mezi dětmi a mládeží jsou kroje a aktivity s nimi spojené velmi populární,” dodávají iniciátoři projektu.
Díky tomuto projektu mohou získat mladé chasy z Brněnska tolik potřebné finance na obnovu části svých původních krojů. Konkrétně jednáme s městskými částmi, kde se podařilo vzpomínky a podklady pro obnovu krojů dochovat – jedná se např. o Řečkovice a Mokrou Horu, Medlánky, Komín, Bosonohy, Kohoutovice, Černovice a Žebětín. Ušitím původních krojů odpadne organizátorům akcí starost se složitým a nákladným půjčováním krojů kyjovských, a tím vznikne prostor pro pořádání dalších nejrůznějších kulturních akcí. Kromě hodů se nabízí konání například krojovaných plesů, posvícení nebo masopustních průvodů. Pro občany obcí to tedy znamená více příležitostí, kdy se ocitnou ve společnosti krojů, hudby, tance a veselé atmosféry.
Obnova původních krojů a lidových tradic zkrátka přináší mnoho pozitivních důsledků pro město jako celek a přispívá k bohatství kulturního života v Brně.
Stromy na Milady Horákové
Hlavním cílem projektu, který obsadil druhou příčku, je dostat zpět stromy na ulici Milady Horákové, jak zde byly v minulosti. Nová úprava ulice změní její betonovou podobu v komfortnější zónu a zelenou alej.
Umístěním 21 velkoobjemových truhlíků se stromy na straně lichých čísel mezi tř. Kpt. Jaroše a zastávkou náměstí 28. října vznikne souvislá alej, která bude účinně bojovat proti horku. Zároveň zde vytvoří příjemnou část ulice pro spojení z centra města směrem k památce zapsané do seznamu světového dědictví.
Nové stromy na ulici pomůžou obyvatelům i turistům zmírnit následky globálního oteplování, snížit teplotu ulic, zlepšit kvalitu vzduchu, zvýšit vlhkost vzduchu a nepochybně okrášlit ulice. Taky dokážou ovlivnit proudění větru, zadržet srážky a eliminovat hluk.
Autor: red Zdroj a foto: Město Brno, Dáme na vás
Buďte první kdo přidá komentář