Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny dnes hlasí naplnění kapacity JIP. Pomůžou vojáci a hasiči

Aktuální situace ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně je vážná. Podle vyjádření nemocnice došlo během dnešního dne k naplnění kapacity intenzivních lůžek. V nemocnici chybí sestry všech zaměření, všeobecné, praktické a kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů ve vážném stavu také sestry specialistky pro intenzivní péči.

K dnešnímu dni je ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně hospitalizováno celkem 108 pacientů s nemocí COVID-19, z toho 15 pacientů na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci (čtyři také na ECMO) a tři postcovidoví rovněž na umělé plicní ventilaci. Všichni jsou ve vážném stavu. Dalších 20 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Z nich je 12 ve vážném stavu, zbytek je na standardních lůžkách s HFNO nebo kyslíkem.

Většina pacientů je nenaočkovaných

Převážná většina pacientů v těžkém stavu je nenaočkovaná. Například na anesteziologicko resuscitační klinice jsou z 18 pacientů naočkováni pouze dva dvěma dávkami, oba mají navíc závažné komorbidity. Zbytek je neočkovaný.

Dnes nemocnice otevřela pro covidové pacienty dalších 15 standardních lůžek na I. ortopedické klinice. V souvislosti s výše uvedeným musí začít omezovat provoz nemocnice jako takové včetně například omezení ambulancí, a to napříč obory, aby bylo možné část personálu využít v lůžkové péči o covidové i běžné pacienty.

Chybí zdravotnický personál

Nemocnici trápí zoufalý nedostatek zdravotnického personálu. Ten je zapřičiněn také širokou paletou služeb, které tato klíčová moravská nemocnice v době pandemie musí zajistit. „Sestry nám chyběly i před covidem a nyní je to ještě mnohem horší. Není to jen kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů s covidem, kvůli nemoci COVID-19 jsme museli část sester dát do očkovacích center (na rozdíl od jiných nemocnic v kraji máme dvě centra, jedno mimo nemocnici, plus mobilní očkovací tým), část do testování, část do dvou míst, kde teď podáváme monoklonální látky. Do toho máme samozřejmě i nakažené zdravotníky, celkem 55, převažují nelékaři, na OČR máme 90 zaměstnanců, dvě třetiny jsou zdravotníci,“ stojí v prohlášení nemocnice k nedostatku zdravotnického personálu.

Pomoc od vojáků a hasičů

Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně ve čtvrtek přijelo osm vojáků z vyškovské posádky Armády ČR. Všichni nastoupí na Anesteziologicko resuscitační kliniku FNUSA a LF MU do směnného provozu.

Přečtěte si  Lesníci zaplaví vysychající lužní lesy pod Hodonínem a v oboře mezi Lednicí a Břeclaví. Cyklisty by voda ohrozit neměla

Vojáci budou vykonávat na anesteziologicko resuscitační klinice pomocné práce, především ty fyzicky nejvíc náročné. „Jedná se například o pomoc při polohování pacientů, zvláště uložení pacienta do pronační polohy, tedy na břiše. Pokud je pacient navíc na přístroji ECMO, je polohování obzvláště složité a těžké,“ uvedla Renata Vyhlídalová, vrchní sestra Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU. Vojáci také budou dle situace na klinice pomáhat při převážení pacientů na vyšetření, při příjmu materiálu na pracoviště a podobně.

Osm vojáků bude nyní na klinice dva týdny, vedení nemocnice již žádá o prodloužení této lhůty nebo zaslání dalšího týmu. Stále také probíhají jednání s hasiči a policií, pokud se vše povede domluvit, měli by jejich příslušníci nastoupit na další covidová oddělení.

Pokud se jedná o pomoc jiných složek podařilo se domluvit i několik hasičů z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, konkrétně v pondělí přijedou čtyři, a to na čtyři týdny. Dva půjdou pomáhat na covidové oddělení na I. dermatovenerologické klinice, dva s covidovými pacienty na I. interní kardioangiologickou kliniku.

Autor: red Zdroj a foto: FNUSA Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*