Brněnská firma se chystá vyrábět desetitisíce roušek s nanovlákny denně

koronavirus
Firma z Moravy Respilon plánuje výrobu desetitisíců roušek denně.

Brněnská firma Respilon začne v polovině května vyrábět na dvou automatických linkách nanovlákenné ústenky a nanovlákenné respirátory, které dokážou mechanicky zachytit na svém povrchu viry a díky příměsi oxidu mědi je i zahubí. Poprvé umístí výrobu v přímo ve svém sídle v Brně. Dosud vyráběla v Číně a aktuálně také na lince v Turecku. V třísměnném provozu vyrobí každý den 65.000 ústenek a 35.000 respirátorů v dospělé i dětské velikosti.

Firma chce primárně zásobovat tuzemský trh, a to jak lidi v první linii, tak všechny zájemce o ochranu, řekla dnes na tiskové konferenci výkonná ředitelka Jana Zimová.

O záměru firmy Respilon jsme psali už dříve v tomto článku.

Respilon chce zpřístupnit ochranné pomůcky pro všechny lidi

Firma našla vhodné výrobní prostory v Technologickém parku, jehož majitelem je město Brno, s nímž podepsala nájemní smlouvu. Výrobu linky zadala v Číně, v Brně by měla být v nejbližších dnech. Poté začne montáž a pak komerční výroba. Na obsluhu obou linek stačí v jedné směně dva zaměstnanci. “Naším cílem je, aby byla ochrana pro lidi dostupná. Díky objemu produkce dokážeme vykrýt nejen potřeby lidí v první linii,” řekla Zimová.

Respirátor a ústenka se liší pouze v tvaru, záchyt virů a bakterií však mají stejný, protože jsou vyrobené ze stejného materiálu. Aktuálně je možné je koupit na e-shopu firmy, zatím však pocházejí z turecké produkce. Respirátor stojí 315 korun, ústenka 200 korun. Zimová uvedla, že výrobky z tuzemské produkce budou výrazně levnější.

Rouška či respirátor vydrží i týden

Ústenku je možné používat opakovaně, podle Zimové vydrží týden při průměrném denním nošení v délce tři až čtyři hodiny. Není třeba se o ni nijak speciálně starat, pouze je potřeba, aby člověk dodržoval správné zásady zacházení s ní kvůli možnému přenosu virů.

Firma také vyjednává s vládou o dodávkách pro stát a díky spolupráci s Brnem při pronájmu výrobních prostor by měla část dodávek mířit i pro potřeby města.

Zdroj: ČTK, foto: elements.com

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*