Brněnské VUT bude vzdělávat kosmické inženýry, jako první v ČR

Vysoké učení technické v Brně (VUT) nabízí studijní obor pro budoucí kosmické inženýry. Na jeho vzniku se podílela Evropská kosmická agentura ESA. V Brně navíc funguje několik firem věnujících se kosmonautice.

Zájemci o kosmonautiku mohou obory související s kosmonautikou už několik let studovat na moravské technice i pražské ČVUT. Nový obor vyučovaný výhradně v angličtině s názvem Space Applications se ale od nich liší plným zaměřením na vesmírný průmysl.

Projekt má podporu Evropské kosmické agentury (ESA) i v Brně působících firem a institucí, které se v oboru pohybují – SAB Aerospace, OHB, Honeywell, brněnská hvězdárna, JIC, Brno Space Cluster a řada dalších. Studenti dostanou možnost naučit se, jak postavit vlastní CubeSat, ale také navštíví špičková střediska kosmického výzkumu, ať už jde o střediska německé agentury DLR, nebo o areály ESA.

Nový obor připraví na hvězdnou kariéru

Absolventi nového oboru najdou uplatnění jako systémoví inženýři s přehledem o různých systémech umělých kosmických objektů. Cílem je, aby program kombinoval poznatky z elektrotechniky s vědomostmi ze strojařiny. To mají zajistit pracovníci Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT. Obor se bude vyučovat výhradně v angličtině. „Podle našeho názoru nemá smysl v tomto oboru zvažovat studium v jiném jazyce, než je angličtina, na které je vesmírný průmysl postavený. Budoucí absolventi tak snadno najdou uplatnění kdekoliv ve světě,“ vysvětlil Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.

Program je v současné době vytvořen jako navazující magisterský pro absolventy bakalářského studia. Zájemci budou muset projít testem z elektrotechniky, matematiky, fyziky a informatiky spolu s krátkým pohovorem v angličtině. Ačkoliv anglické studijní programy musí ze zákona zahrnovat školné, podařilo se organizátorům prosadit snížení poplatku na minimální výši. Studenti Space Applications tedy za rok studia zaplatí tisíc euro. Jelikož však řadu studentů čeká placená stáž u některého z výše uvedených partnerů, mělo by se jim školné vykompenzovat už v průběhu studia.

Kosmický průmysl je na vzestupu. Roste počet soukromých firem, které do vesmíru vysílají malé satelity a další zařízení. Z Brna se navíc stává jedno ze středisek kosmického průmyslu. „A právě jak roste počet firem, roste i poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu,“ doplnil Götthans, který tento program vytvořil právě na základě poptávky průmyslových partnerů. Přihlášky do nového studijního programu pro kosmický průmysl je možné podávat do konce března 2022.

Přečtěte si  Mendelova univerzita v Brně otevře tři nové studijní programy zaměřené na udržitelnost či šlechtění dřevin

Zdroj: VUT, foto: Filckr, VUT

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*