Brněnskou halu bude provozovat městská firma, nikdo neměl zájem

Vizualizace multifunkční haly na brněnském výstavišti

Brno ani po dvou letech nenašlo zájemce o provozování multifunkční haly, která má vyrůst na výstavišti. Po krachu jednání s hokejovou Kometou se žádný zájemce nepřihlásil. Provoz má zajistit městská společnost Arena Brno.

Firma vznikla účelově kvůli stavbě haly, s provozováním dosud nemá zkušenosti. Vedení Brna se pro ni rozhodlo po neúspěchu výběrového řízení. Půjde o provizorní řešení do nalezení nového zájemce.

„Jde o časově úsporný postup, protože nebude nutné řešit smlouvu mezi vlastníkem a provozovatelem ani zasahovat do většiny existujících vztahů či procesů. To se týká i financování výstavby, tedy čerpání dotací a úvěrů,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Odkázala se přitom na analýzu advokátní kanceláře MT Legal. Zjednoduší se i notifikační řízení u Evropské komise, která musí stavbu podpořit.

Ufinancuje město halu?

Při výběru provozovatele vedení města naráží na vysokou finanční náročnost celého projektu. Podle posledních odhadů vyjde aréna s několika podlažími a parkovací plochou na sedm miliard korun.

Město počítá s přidělenou dotací od Národní sportovní agentury ve výši 300 milionů korun. Další peníze přislíbil Jihomoravský kraj, z rozpočtu hodlá poskytnout alespoň 200 milionů korun. Brno na stavbu vyčlenilo 600 milionů korun. Zbytek si společně s městskými firmami půjčí v bance. Vedení magistrátu navíc doufá, že od státu získá více peněz.

Finanční náročnost výstavby i provozu výrazně ovlivnil růst cen materiálů a energie poslední doby. Zároveň se jedná o aktuálně zdaleka nejdražší projekt v režii města. Část magistrátní opozice volá po zrušení celého záměru a zaměření se na jiné, méně náročné projekty.

Zatím není jasné, kdy stavba začne. Po výběru městského provozovatele dojde k vyjednávání o podmínkách poskytnutého financování. Poté bude materiál předložen městským orgánům.

“Smlouva se správcem stavby je již uzavřena, po formální stránce také již nic nebrání podpisu smlouvy se zhotovitelem stavby. Poté bude třeba částečné doprojektování interiéru a jeho dodání,“ doplnil radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS), který je zároveň předsedou správní rady Arena Brno.

Autor: pjk, zdroj: město Brno, Arena Brno, foto: město Brno

Související články

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*