Brněnský rozhlas získal zpět prvorepublikový lesk, po čtyřech letech slavnostně otevřel své prostory

Kompletní rekonstrukce budovy brněnského rozhlasu je u konce. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a ředitelka Českého rozhlasu Brno Hana Ondryášová slavnostně znovuotevřeli prostory nejstarší, největší a nejposlouchanější regionální stanice veřejnoprávního rozhlasu.

První etapa rekonstrukce brněnského rozhlasu začala v roce 2017 a týkala celého nezbytného technického zázemí budovy v suterénu, kompletního přemístění programového archivu brněnského rozhlasu, který zahrnuje především jedinečné záznamy na magnetofonových páscích a gramodeskách, a především zásadní přebudování studií a režií v přízemí.

Další etapy rekonstrukce postupně obsáhly celý zbytek budovy, včetně střešní zahrady, centrálního světlíku či unikátního mramorového schodiště. Architekti z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa navrhli opravy tak, aby vysílání Českého rozhlasu Brno nebylo narušeno. V budově tak dočasně vyrostlo i několik provizorních stěn proti hluku a prachu, které ochránily živé vysílání i natáčecí studia.

Rekonstrukce vrátila studiu prvorepublikový lesk. Dělníci jej dle návrhu architektů zbavili mnohaletých nánosů nepovedených úprav a doplňků a doplnili moderními interiérovými prvky, například designovými svítidly. Veřejnoprávní médium za práce zaplatilo zhruba 120 milionů korun.

„Celá rekonstrukce byla realizována za pečlivého a soustavného dozoru odboru památkového péče Magistrátu města Brna a pracovníků Národního památkového ústavu, protože se jedná o jednu z nejvýznamnějších realizací brněnského meziválečného funkcionalismu,“ uvedla ředitelka regionální stanice Český rozhlas Brno Hana Ondryášová.

“Rekonstrukce historicky cenné budovy a modernizace činoherních a hudebních studií je dalším významným mezníkem pro regionální vysílání,“ doplnil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Studia v novém kabátu a bezbariérový přístup

Rekonstrukce umožnila také přesunout vysílací studia do příhodnější a bezpečnější polohy v mezipatře. Nový moderní vysílací komplex je bezbariérový, jedinou neodstranitelnou překážku v podobě čtyř schodů zdolají imobilní návštěvníci pomocí speciálního schodolezu.

Slavnostní otevření zrekonstruované budovy Českého rozhlasu Brno se uskutečnilo dnes ve foyer a Studiu 7 za účasti generálního ředitele ČRo Reného Zavorala, ředitelky ČRo Brno Hany Ondryášové nebo kmotry, herečky Zdeny Herfortové. Hostům na místě zahráli muzikanti z Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma se zpěvačkou Zuzanou Gamboa.

Brněnský rozhlas začal vysílat hned rok po pražském 1. září 1924, a patří tak k nejstarším a největším rozhlasovým stanicím na území současné České republiky. Původně nesl název Radiojournal a vysílal ze studia na střeše Zemského domu pro celou Moravu. Jeho znělkou byla vlastenecká píseň Moravo, Moravo. V roce 1950 brněnský rozhlas přesídlil do budovy bývalé České banky Union, která byla postavena v letech 1923–1925 podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera. Postupně došlo k omezení vysílacího prostoru pouze na Jihomoravský kraj.

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Zdroj a foto: ČRo Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*