Brněnští skauti přivezou z Vídně Betlémské světlo. V dalších dnech se bude šířit po celé Moravě, Slezsku i do Čech

Brněnští skauti v sobotu 14. prosince přivezou z Vídně do Brna takzvané betlémské světlo, které budou o týden později rozvážet vlaky po celé Moravě, Slezsku i do Čech. Na brněnské dolní nádraží dorazí vlakem Vindobona v 18:35. Betlémské světlo je jedním z novodobých symbolů Vánoc, který vznikl v roce 1986 v Rakousku.

Jedná se o světlo, které rakouští skauti přepravují před Vánoci přímo z rodiště Ježíše Krista Betléma. V neděli je donesou do brněnské katedrály svatého Petra a Pavla a další sobotu ho rozvážejí dále.

Betlémské světlo do České republiky každoročně dopravují brněnští skauti. Výjimkou byl pouze loňský rok, kdy bylo světlo v Rakousku začínalo svou pouť v Linci a do ČR ho tak přiváželi skauti z Českých Budějovic.

Zapalování Betlémského světla mířícího do Brna v roce 2017

Letos poputuje světlo 21. prosince z Brna postupně 63 vlaky a lidé si je budou moct zapálit v 761 vlakových stanicích a na dalších 376 místních akcích, které mohou zájemci najít na speciální mapě. Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno 21.–23. 12. 2019 získat příležitostné razítko Betlémského světla.

Lidé také mohou uspořádat vlastní akci s předáváním betlémského světla a mohou dát vědět všem ostatním v aplikaci, kterou skauti připravili. Skauti pro ně připravili aplikaci, kde mohou informace o akcích zveřejnit.

Veškeré informace o betlémském světle najdete na webu www.betlemskesvetlo.cz.

Betlémské světlo přivážené každoročně z Betléma do rakouského Lince se stalo symbolem klidu, míru a přátelství. Myšlenka vznikla v roce 1986 v rámci vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Z Rakouska se tradice rozšířila do desítek dalších zemí. Do tehdejšího Československa se betlémské světlo dostalo poprvé v roce 1989, a bylo tak spolu s Maďarskem, Polskem a Rumunskem jednou z prvních zemí, které se k iniciativě přidaly.

Související články

Přečtěte si  Milan Kundera spočine na "brněnském Slavíně". Město podpoří také jeho knihovnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*