Brno a Lipsko slaví 50. výročí partnerské spolupráce. Oslavy zahájil koncert Filharmonie Brno v proslulém sále Gewandhaus

Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska.

Svazek obou měst trvá od 23. listopadu 1973, kdy jejich zástupci v Brně podepsali dokument s názvem Smlouva o přátelství a vzájemné spolupráci mezi Brnem a Lipskem. „Není bez zajímavosti, že již od počátečních let partnerství fungovala spolupráce mezi brněnskou filharmonií a tehdejším lipským rozhlasovým orchestrem Leipziger Rundfunkorchester. Nyní jsou obě hudební tělesa navíc propojena prostřednictvím stejného šéfdirigenta Dennise Russella Daviese. Oba orchestry budou v tomto jubilejním roce koncertovat recipročně: zatímco Filharmonie Brno byla hostem v Lipsku, MDR-Sinfonieorchester se v říjnu představí v Brně v rámci mezinárodního festivalu Moravský podzim,“ připomněl náměstek primátorky Jaroslav Suchý, který se nedělního koncertu jako zástupce města Brna zúčastnil. Význam akce podtrhla také účast primátora Lipska Burkharda Junga, jeho kulturní náměstkyně Skadi Jennicke a generální konzulky ČR v Drážďanech Markéty Meissnerové.

Partnerství připomíná také jedna z loďí na Brněnské přehradě

V lipském Gewandhausu, který patří k nejprestižnějším evropským sálům, zazněla kombinace české a americké hudby, stejný program, jenž 8. února uslyší od brněnských filharmoniků posluchači v newyorské Carnegie Hall. Večer zahájila skladba Thunderbolt P-47 Bohuslava Martinů následována orchestrální rapsodií Leoše Janáčka Taras Bulba. Druhá půle večera patřila Symfonii č. 12 „Lodger“ soudobého skladatele Philipa Glasse se zhudebněnými texty Davida Bowieho. „Jsem velmi ráda, že jsme do Lipska vrátili hudbu Leoše Janáčka, který tam rok studoval, stejně tak, že jsme mohli předvést Glasse se sólovým pěveckým partem Angélique Kijdo, beninské hvězdy world music a pětinásobné držitelky Grammy,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Letos se zástupci vedení města Brna mají také zúčastnit zahájení Mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku, který se uskuteční v termínu 27.–30. 4. 2023. Aktivní spolupráce Brna a Lipska probíhá nejen na úrovni měst, ale také základních škol, uměleckých souborů nebo sportovních oddílů.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno, Wikipedie

Související články

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*