Brno a Ostrava spojily síly. Chtějí protlačit koncertní sály

Vizualizace nového koncertního sálu v Ostravě.

Brno a Ostravu spojil boj za nové koncertní sály. Jejich zástupci se sešli s představiteli Prahy, která také plánuje novou koncertní halu. Vzájemně se podpořili a přijali společné prohlášení. V něm zdůraznili, že ve všech třech městech už dlouhá desetiletí chybí moderní koncertní sál.

Setkání se zúčastnil pražský primátor Zdeněk Hřib, ostravský primátor Tomáš Macura či ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová. Účastníci se shodli, že všechny tři projekty jsou synergické a nové koncertní sály významně posílí postavení České republiky na kulturní mapě Evropy.

Projekty na výstavbu koncertních sálů také považují za splátku dlouhodobého dluhu. V celé republice nebyl velký koncertní sál postaven celá desetiletí. “Ve srovnání se zahraničím jsme v tomto ohledu velice zaostali. Praha, Brno i Ostrava koncertní síň, jejíž parametry budou odpovídat standardům 21. století, potřebují,” shodli se představitelé všech tří měst.

Zkušenosti ze zahraničí podle účastníků schůzky mluví jasně. Po zprovoznění nové koncertní síně násobně vzrůstá zájem místního publika o koncerty vážné hudby. Nový kulturní stánek také láká tisíce návštěvníků ze zahraničí.

Bez peněz od státu to nepůjde

Žádný ze tří projektů zároveň nelze realizovat bez účasti státu. Zástupci měst tvrdí, že investice z veřejných zdrojů se státu vrátí, a to navzdory navýšené ceny kvůli aktuálním ekonomickým potížím. “Investice z veřejných zdrojů vložené do takovýchto projektů se nepřímo ale i přímo veřejnosti vrátí. Dokládají to výsledky dopadové studie na projekt Vltavské filharmonie v Praze i studie proveditelnosti Koncertního sálu v Ostravě,” zdůraznili zástupci měst.

Účastníci schůzky se rovněž dohodli, že vytvoří společnou platformu pro jednání se státem. O přípravě svých projektů se budou vzájemně informovat a vyměňovat si zkušenosti.

Zdroj a foto: město Brno, město Ostrava, město Praha

Související články

Přečtěte si  Ostrava navázala spolupráci s ukrajinským Dniprem. Stává se jejím třináctým partnerským městem

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*