Brno chce stavět sportovní halu za 4 miliardy, peníze teprve shání. Připravuje i koncertní sál

Vizualizace multifunkční arény na brněnském výstavišti

Brno pokračuje s přípravami na stavbu multifunkční haly. Vedení města v tomto týdnu vybralo jako zhotovitele společnost HOCHTIEF, která nabídla cenu 4 444 444 444,44 korun bez DPH. Magistrát přitom ještě nemá zajištěné financování ani provozovatele haly. Vybírá také zhotovitele Janáčkova kulturního centra.

Brněnští radní vybírali ze čtyř nabídek na stavbu multifunkční haly na výstavišti. Uspěla společnost HOCHTIEF CZ, která nabídla cenu v samých čtyřkách. Odhad v zadávací dokumentaci hovořil o 3,7 až čtyřech miliardách korun. Zakázka pokrývá stavbu samotné haly i parkovišť, komunikací a technických sítí.

Brněnský magistrát přitom stále nemá zajištěno financování nákladné stavby. Podle brněnského radního Petra Kratochvíla to není problém. „Smlouvu se zhotovitelem je možné uzavřít, protože počítá s různými variantami, které u takto náročného projektu mohou nastat. Od smlouvy je možné odstoupit nebo ji vypovědět v případě, že Evropská komise neschválí veřejnou podporu či nebude zajištěno jiné financování výstavby,” uvedl Kratochvíl, který je zároveň předsedou představenstva společnosti ARENA BRNO.

“Staveniště bude předáno a stavební práce zahájeny až na základě výzvy města Brna, případná časová prodleva neznamená pro zadavatele žádné další finanční náklady,” dodal brněnský radní.

Brno zároveň nemá ani domluveného provozovatele multifunkční haly. Původní dohoda s hokejovou Kometou padla. Zatím je dohodnutý pouze nájemník v podobě společnosti Okragon MMA, která chce do moravské metropole přitáhnout fanoušky bojových sportů.

vizualizace koncertního sálu Janáčkova kulturního centra

Kdo postaví koncertní sál?

Multifunkční hala na brněnském výstavišti přitom není jediným nákladným projektem moravské metropole. Vedle rozpracovaných plánů na nové hlavní nádraží za přibližně padesát miliard je ve hře také výstavba Janáčkova kulturního centra s moderním koncertním sálem.

Dvacet let trvající proces dospěl k novému milníku. Brněnští radní v tomto týdnu schválili zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky na výstavbu. „Vypisovaná zakázka reflektuje dohodu z jara letošního roku mezi městem a vlastníkem hotelu International, společností HIB DEVELOPMENT. Technologické zázemí tedy bude mimo samotný objekt, čímž se sníží riziko vibrací,” doplnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Na rohu Besední a Veselé podle ní vznikne nové náměstí pojmenované podle Ludvíka Kundery, prvního rektora Janáčkovy akademie múzických umění. “Dokončeny také budou podzemní garáže, které se stavěly v letech 2015–2018 a které budou mít původně plánovanou kapacitu 200 parkovacích míst,“ dodala brněnská primátorka.

Přečtěte si  Zrekonstruovaná zahrada u Arnoldovy vily byla otevřena veřejnosti. Nově nese název po Cecilii a Cornelovi Hože

Součástí zakázky je rovněž vybavení Janáčkova kulturního centra, tedy například ozvučení, tlumočnické kabiny, osvětlení či projekční zařízení. Samostatně se pak ještě budou soutěžit interiéry a dodávka varhan, které budou vyrobeny na míru novému sálu.

Předpokládaná hodnota zakázky je stanovena na 2,4 miliardy korun i s vyhrazenými změnami závazku, tedy například se zohledněním inflace. “Předpokládá se, že samotné zadávací řízení potrvá devět měsíců, stavba by tedy měla začít příští rok a kompletně dokončena má být v roce 2026,” upřesnila Vaňková s tím, že byla od Ministerstva kultury potvrzena dotace ve výši 600 milionů korun.

vizualizace Janáčkova kulturního centra

S výjimkou podzemních garáží, které budou mít na starost Brněnské komunikace, bude provozovatelem Janáčkova kulturního centra Filharmonie Brno. Ta zde plánuje odehrát okolo čtyřiceti vlastních koncertů. Program bude doplněn hostujícími umělci a uměleckými soubory.

“Maximálně chce také využívat komerční potenciál objektu, takže jsou plánovány koncerty jiných pořadatelů či program v rámci různých brněnských festivalů, ale i pronájmy pro konání konferencí či seminářů. Další volné termíny zaplní nahrávání nebo streamy koncertů filharmonie,“ informoval radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Koncertní sál Janáčkova kulturního centra bude mít kapacitu 1200 míst, trojnásobnou oproti Besednímu domu.

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*