Brno chystá omezit MHD, na vině jsou zdražené energie

Omezení se týká například linky 33 spojující hlavní nádraží se Slatinou.

Brněnský dopravní podnik oznámil změny v jízdním řádu pro příští rok. Počítá s omezením vybraných linek. Na vině je přitom zdražení energií. I přesto vedení městského podniku počítá se stomilionovou ztrátou.

Vedení Brna stálo po prudkém zdražení energií před několika možnostmi. Zdražit lísky, poslat dopravnímu podniku více peněž z městského rozpočtu, nebo omezit provoz MHD. Rozhodlo se pro třetí variantu. Příští rok tak dojde k seškrtání přibližně čtyř procent spojů. Změny přicházejí s novým jízdním řádem platným od 12. prosince.

Podle zástupců Dopravního podniku města Brna (DPMB) se jedná o velmi málo vytížené spoje, kdy se “vozí vzduch”, nikoliv cestující. Omezeny budou například některé večerní trolejbusové spoje. Třeba u linky 33, která spojuje hlavní nádraží se Slatinou. Místo čtvrthodiny bude odjezdový interval půlhodinový.

Podle dopravního ředitele DPMB Jana Seitla ale bude například toto omezení částečně kompenzovat nasazení nových vozů. “Konkrétně tato linka bude nachystána na dvacet nových trolejbusů. Nasadíme je sem místo stávajících krátkých, takže se tím dostaneme na stejnou kapacitu,” informoval Seitl.

Trolejbusová linka bude celodenně spojovat Mendlovo náměstí a Barvičovu. Už nebude jezdit na Kamenný vrch, kde doplňovala páteřní linku 26. Kvůli malé poptávce také DPMB zcela ruší posilové autobusové linky 63 a 74 provozované ve špičkách pracovních dnů. Ve všech třech případech slibují zástupci brněnského dopravního podniku kompenzaci posílením páteřních linek.

DPMB také chystá prodloužit provoz nočních linek v nepracovních dnech, které budou končit až v sedm ráno. Jen částečně je mezi pátou a sedmou doplní vybrané ranní spoje. Celkově má omezení provozu vybraných linek přinést úsporu asi 80 milionů korun.

Končí výluka přes Tomkovo náměstí, začíná do Blanska

Brněnský dopravní podnik také oznámil změny ve výlukovém provozu. Od neděle 12. začíná dlouhodobá výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem. V této souvislosti dojde k úpravě provozu vybraných linek MHD.

Všechny spoje tramvajové linky 4 pojedou až do Obřan. V zastávce Obřanská – u školy bude možný přestup na autobusy náhradní dopravy směr Bílovice nad Svitavou – Adamov. V opačném směru bude přestup na linku 4 zajištěn v zastávce Proškovo náměstí.

Většina spojů na autobusové lince 75 pojede až do Bílovic nad Svitavou. Autobusová linka E75 bude ze zastávky Židenice, nádraží prodloužena přes vybrané zastávky do Bílovic nad Svitavou. Linka je v provozu ve špičkách pracovních dní.

Přečtěte si  Revoluční změna tramvajové dopravy v Ostravě. Ostravské "metro" má být rychlejší a přehlednější

Dopravní podnik se bude také podílet na provozu náhradní autobusové linky xS2A ze zastávky Lesná, nádraží přes Maloměřice, Obřany a Bílovice nad Svitavou do Adamova. Regionální autobusová linka 210 naopak bude z Bílovic nad Svitavou prodloužena až do Brna do zastávky Židenice, nádraží.

Změny se týkají rovněž autobusové linky 211. Ta nově zajístí přepravu cestujících z Bílovic nad Svitavou do Brna do zastávky Obřanský most, kde bude možný přestup na linku 4.

Přes vánoční svátky platí speciální režim

Poslední informace se týká organizace brněnské MHD během vánočních svátků. “V období vánočních prázdnin bude doprava na linkách 1 až 84 vedena podle omezených jízdních řádů pro pracovní dny – prázdniny. Nepojedou rovněž zvláštní autobusové školní spoje,” informovala tisková mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

Na Štědrý den 24. prosince 2021 budou pro linky 1 až 84 platit přibližně do 15 hodin jízdní řády pro sobotu. Denní linky po 16. hodině postupně ukončí provoz a dále pojedou jen noční autobusové linky N89 až N99 se spojením v uzlu Hlavní nádraží v časech 17:00 – 17:30 – 18:00 – 19:00 – 20:00 – 21:00 – 21:30 – 22:00 – 22:30 – 23:00 a dále v běžném nočním provozu až do 7:00 hodin následujícího dne. “V době do 2:00 budou v případě potřeby v exponovaných úsecích vybraných linek řazeny posilové spoje,” doplnila Tomaštíková.

Na Silvestra budou pro linky 1 až 84 platit do 20 hodin jízdní řády pro sobotu. Denní linky po 20. hodině postupně ukončí provoz, dále pojedou jen noční autobusové linky N89 až N99 se spojením v uzlu Hlavní nádraží v časech 21:00 – 21:30 – 22:00 – 22:30 – 23:00 hodin a dále v běžném nočním provozu až do 7:00 hodin následujícího dne. Posilové spoje budou po druhé hodině v případě potřeby nasazeny i v tomto případě.

Autor: pjk, zdroj: DPMB, foto: tram-bus.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*