Brno rozprodává pozemky. Družstvům bezplatně převede byty

Prodej pozemků se týká i Hybešovy, včetně domu vhodného pro vznik městských bytů.

Vedení Brna za poslední měsíc oznámilo prodej hned několika městských pozemků. Do dražby jdou pozemky v Černých Polích a Mokré Hoře a dům na Hybešově. V rámci narovnání s bytovými družstvy město zahájí bezplatný převod bytů.

Do prodeje míří dům na Hybešově 16 na Starém Brně včetně pozemků, na kterých stojí. Brněnský magistrát očekává zisk 60 milionů korun do městského rozpočtu. Prodej se uskuteční prostřednictvím elektronické dražby

„Nabízíme spolu s pozemky nevyužívanou třípodlažní budovu a stejně vysoký dvorní trakt na adrese Hybešova 254/16. Další jednopodlažní přístavek je určen k demolici. Dle poskytnutých podkladů byl objekt zkolaudován v roce 1900. Do března 2016 měla budovu v pronájmu městská společnost Brněnské vodárny a kanalizace, od té doby je prázdná a nevyužívaná,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Podle studie z roku 2019 je možné objekt přestavět na bytový dům o osmnácti jednotkách určených k bydlení s celkovou užitnou plochou 1092 m2. Dle vypracovaného posouzení oslunění a denního osvětlení obytných místností vyhoví normovým požadavkům pouze místnosti z uliční části objektu, tedy šest bytů. Ostatních dvanáct bytů by případně muselo být realizováno jen jako ubytovací jednotky.

Vedení města nemá zájem do této rekonstrukce investovat. Nevzniknou tak nové městské byty, ačkoliv o jejich výstavbě hovoří koaliční smlouva.

bývalá mateřská škola na Bieblově

Do elektronické dražby jdou i pozemky na Bieblově v Černých Polích. Součástí je objekt bývalé mateřské školy na Bieblově 25. Město chce prodejem získat alespoň 25 milionů korun. Jedná se o pozemky v místě, kde se ulice Bieblova napojuje na třídu Generála Píky. Z jedné strany sousedí s řadou panelových bytových domů a z druhé strany je stavba užívaná jako sídlo společnosti Elmont Group.

“Součástí prodeje je i objekt dnes nevyužívané dvoutřídní mateřské školy. Z pohledu města se jedná o zbytný nemovitý majetek, pro který nemáme využití,“ sdělil radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

Městská rada chce také prodat pozemek 599/16 o výměře 285 m² v Mokré Hoře. Nejnižší podání nabídky v elektronické dražbě stanovilo na milion a půl korun. Záměr ještě musí schválit městské zastupitelstvo.

„Výhodou pozemku je to, že se v platném územním plánu nachází na stabilizované ploše čistého bydlení. Je tedy vhodný pro zastavění. Nabízená plocha je přístupná z ulice Brigádnická, okolí je tvořeno převážně řadovými domky,” upřesnil Čuma.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Současné vedení Brna si prodej městského majetku formou elektronické dražby pochvaluje. „Nelze nezmínit prodej domů na adrese Milady Horákové 15 a 17. Odhad hovořil o ceně 29 milionů za obě stavby, nakonec se městu podařilo díky dražbě získat 131 milionů korun. Nyní připravujeme prodej pozemku v Mokré Hoře, který je vhodný například pro stavbu rodinného domu,“ doplnila primátorka Vaňková.

Byty na Adamcově v Bystrci. V budoucnu by měly přejít bezplatně do rukou družstevníků.

Blíží se narovnání s bytovými družstvy

Rada města tento týden projednala i první balíček dohod o narovnání s bytovými družstvy, která byla založena na přelomu tisíciletí. Pokud získá schválení o zastupitelstva, může začít proces bezúplatného převodu bytů na jednotlivé družstevníky. Město tak chce vyřešit dlouhodobý právní spor.

Stát před dvaceti lety vyhlásil dotační program na podporu družstevní bytové výstavby. S převody bytů do vlastnictví družstevníků ale nastaly v obcích napříč republikou problémy a historicky uzavřené závazky byly zpochybněny. V Brně se to týká více než 1 300 bytů.

„Projednali jsme a doporučili zastupitelstvu ke schválení dohody o narovnání se sedmi bytovými družstvy. Vyřeší se tak právní nejistota u 266 bytů. V dokumentech se také řeší odkup spoluvlastnických podílů pozemků ve vlastnictví města, které slouží jako vjezdy do garáží nebo zeleň, k některým z nich se zřizuje služebnost z důvodu vedení sítí,“ informoval náměstek primátorky Jiří Oliva.

Materiály se konkrétně jednaly subjektů Bytové družstvo Zámezí, Bytové družstvo ADAMCOVA 2, Bytové družstvo ADAMCOVA 5, Bytové družstvo ADAMCOVA 6, Bytové družstvo ADAMCOVA 8, DRUŽSTVA MAJDALENKY a Bytové družstvo Keřová I.

Rada zároveň doporučila zastupitelstvu, aby schválilo zahájení procesu vypořádání závazků z historické družstevní bytové výstavby, které byly spolufinancovány státními dotacemi u dalších dvou družstev.

„Jedná se o Bytové družstvo ADAMCOVA 4 a o Bytové družstvo Viniční. Prvním krokem bude zveřejnění adresného záměru bezúplatného převodu spoluvlastnických podílů města na družstevníky,“ doplnila primátorka Vaňková.

Autor: pjk, zdroj: Brno, foto: Google Maps

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*