Brno přechází na elektronické šalinkarty, papírovou si už nekoupíte

Papírové předplatní jízdenky se v Brně od nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu, informoval Dopravní podnik města Brna.

„Elektronizace je trend, který si lidé žádají a kterým moderní město nevyhnutelně musí jít. Dvě třetiny z aktuálních 184 tisíc uživatelů předplatních jízdenek využívá elektronickou formu, jejíž pořízení je rychlejší a pohodlnější. Přechod na elektronické šalinkarty se aktuálně týká ještě 60 tisíc cestujících,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková s tím, že dopravní podnik zajistí pomoc s vyřízením elektronického jízdního dokladu.

„Rozhodli jsme se rozšířit současný systém, který umožní nejen nákup elektronických jízdenek, ale i kompletní servis zákazníkům. Přechod na tuto formu je postupný, abychom měli dostatečné kapacity věnovat se všem cestujícím, kteří budou zákaznickou podporu potřebovat,“ doplnil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Stávající papírové šalinkarty doběhnou

Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku. Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let a od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek plus malá skupina dětí a žáků do 18 let.

„Už nyní ale na přepážkách doporučujeme zákazníkům elektronickou formu. Stávající papírové šalinkarty si mohou cestující ponechat až do konce jejich platnosti, pouze už po novém roce žádné papírové neprodáme,“ vysvětlil vedoucí tarifního odboru dopravního podniku Vít Prýgl. Nejméně rok ještě zůstane na části přepážek zachován terminál pro prodej papírových jízdních dokladů. Jejich držitelé si zde budou moci nechat vystavit duplikát, s čímkoli poradit nebo jízdenku vrátit.

Pořízení nové prodejní aplikace přišlo brněnský dopravní podnik na milion korun. “Obnova původního systému pro prodej papírových šalinkaret by si vyžádala investici pět milionů. Navíc podnik na tisku, distribuci, nižších provizích při platbách přes platební bránu a personálním zabezpečení ušetří další čtyři miliony korun ročně,” dodal ředitel dopravního podniku Havránek.

Dopravní podnik města Brna tak bude už druhým na Moravě a ve Slezsku, který od papírových předplatných jízdenek upouští. V Ostravě jezdí bez papíru od roku 2019, v severočeském Ústí nad Labem pak od roku 2020.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Jak na to?

Cestující si elektronickou jízdenku mohou během pár minut obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Vyplní osobní údaje, vloží svou fotku z telefonu a sken nebo fotku občanského průkazu pro ověření totožnosti. Z nabídky si vybere jízdenku, o kterou má zájem (měsíční/čtvrtletní/roční/senior/student/základní…), zadá nosič (číslo karty), ke kterému chce mít šalinkartu přiřazenou. Pak přejde k platbě a šalinkarta je na světě. Zájemcům elektronickou šalinkartu zřídí pracovníci DPMB přímo na pobočkách. Platba je možná i hotově.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu cestující mohou používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 99 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude mít DPMB za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*