Brno schválilo převod nejstarší nemocnice na Moravě – Nemocnice Milosrdných bratří pod Konvent

Konvent řádu Milosrdných bratří v nemocničním areálu

Již řadu let probíhají jednání mezi městem Brnem a Hospitálským řádem sv. Jana z Boha – Milosrdnými bratry (dále Konvent) o tom, jak by mělo do budoucna vypadat fungování Nemocnice Milosrdných bratří. V posledních měsících se intenzivně řeší podrobnosti převodu nemocnice, která je v současnosti příspěvkovou organizací města, na Konvent. Radní dnes tento záměr formálně schválili.

„Převod je právně velmi složitá záležitost. Je nutné ošetřit řadu oblastí, od právní kontinuity přes pracovněprávní vztahy po spolupráci s pojišťovnami, a to vše s jediným záměrem: aby se to negativně nedotklo pacientů,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Převzetí nemocnice Konventem je podmíněno tím, že bude zajištěna zdravotní péče, kterou tu vyhledávají desítky tisíc lidí nejen z Brna, ale i okolí. Jen dětí se tu každoročně narodí kolem dvou tisíc. Tyto záruky ze strany Konventu máme a naše dnešní usnesení má být vyjádřením vstřícného stanoviska zase ze strany města,“ popsala neuvolněná zastupitelka pro oblast zdravotnictví Dagmar Seidlová.

Nemocnice Milosrdných bratří – majetkové poměry

1.    Hlavní budova – patří konventu, který má ke svému majetku přístup. Některé prostory zde pronajímá i      dalším subjektům, nejen městu.
2.    Nový pavilon – město Brno (na pozemcích konventu).
3.    LDN – město Brno (na pozemcích města Brna).
4.    Rehabilitace – město Brno (na pozemcích města Brna).
5.    Stravovací provoz – město Brno (na pozemcích města Brna)

Nemocnice Milosrdných bratří byla založena v roce 1747. Jde o nejstarší souvisle fungující nemocnici na Moravě a po pražské Nemocnici na Františku druhou nejstarší v republice. Postupem času se areál při ulici Polní rozvíjel až do roku 1948, kdy byly budovy nemocnice a kláštera zestátněny. V roce 1989 nastala obnova fungování řádu Milosrdných bratří, kterému byly o rok později navráceny v té době existující budovy nemocnice. Tehdy řád pronajal nemocnici za symbolickou cenu městu Brnu. V roce 1993 byla zřízena příspěvková organizace města Brna, která nemocnici provozuje dodnes.

Autor: red Zdroj: Město Brno Foto: Facebook Nemocnice Milosrdných bratří

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*